Katalog Dobrych Stron DI
Katalog stron internetowych Sznurkownia

r1

wtorek, 11 stycznia 2011

Jak zapobiegać powstaniu żylaków?

Jak zapobiegać powstaniu żylaków?



Niestety jak każda choroba tak i niewydolność żylna powstaje na bazie predyspozycji genetycznych. Ale to nie musi oznaczać wyroku. Jeśli Twoi rodzice lub dziadkowie cierpieli z powodu schorzeń żylnych, zacznij stosować się do zasad profilaktyki, bo jak w każdej innej chorobie także tutaj ma ona ogromne znaczenie.



Nie zapominaj o działaniach profilaktycznych, nawet wtedy, gdy masz już bardzo przykre, bolesne i utrudniające wykonywanie wielu codziennych czynności przejawy niewydolności żylnej. Prawdopodobnie zdziwisz się, kiedy przekonasz się jak szybko mogą przynieść Ci ulgę. Pomożesz też udzielającemu Ci pomocy lekarzowi i unikniesz groźnych powikłań zdrowotnych.

Obecnie istnieje sporo metod, które pomogą Ci zapobiec rozwojowi żylaków, a także znacząco złagodzić dolegliwości obecne na każdym etapie rozwoju przewlekłej niewydolności żył.

Jak sobie pomóc? Podstawowe zasady profilaktyki.

Zmień swoje nastawienie.
Potraktuj objawy niewydolności żylnej nie jak chorobę. Podobnie nie wpadasz w panikę, gdy pojawia się próchnica w zębach. Robisz wszystko, by jej nie było, ale jeśli już się pojawi, umawiasz się do stomatologa na prosty zabieg, który przywróci uśmiech na Twojej twarzy. Jeśli nie zadbasz o higienę jamy ustnej, nie będziesz poddawać się cyklicznej kontroli, a wynikłe z tego problemy mogą być bardzo poważne. Podobnie jest z niewydolnością żylną. Dbaj o higienę swoich nóg, stosuj się do zasad, które proponujemy i co pewien czas kontroluj stan swoich nóg u lekarza. Obok swojego stomatologa, warto mieć swojego specjalistę od nóg. Coraz więcej jest flebologów, lekarzy którzy specjalizują się wyłącznie w diagnostyce i leczeniu niewydolności żylnej.



Niewydolność żylna to bardzo powszechna dolegliwość. Wiele osób Cię zrozumie, bo ma ten sam problem, dlatego masz prawo być zmęczona i szukać wypoczynku dla swoich nóg.



Żylaki to nie wstyd. Dla większości kobiet nogi są bardzo ważnym elementem urody, świadczącym o ich seksualnej atrakcyjności. Zatem jest im trudno pogodzić się z utratą ich urody. Jednak wiele opisanych tu technik pozwoli ukryć te niedoskonałości.



W pracy poinformuj o swoich kłopotach, byś mogła zadbać o bezpieczeństwo swoich nóg podczas wykonywania obowiązków zawodowych, zwłaszcza tych, które wymagają długotrwałego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej.



Koniecznie wypróbuj terapię uciskową czyli kompresjoterapię. Nie ma lepszej metody na zapobieganie problemom żylnym oraz przeciwdziałanie groźnym powikłaniom. Terapia ta wspomaga również leczenie bardzo poważnych stanów. Poszukaj specjalistycznych wyrobów pończoszniczych: podkolanówek, pończoch lub rajstop. Te profilaktyczne są dostępne w wielu punktach sprzedaży, lecznicze sprzedają apteki, niektóre przychodnie a także sklepy medyczne. Nogi muszą być wymierzone, ponieważ jedynie prawidłowy dobór pozwoli na zniesienie przykrych dolegliwości. Wyroby uciskowe muszą być produkowane z zachowaniem zasady stopniowalności ucisku i zawsze są najciaśniejsze w okolicy kostek. Lecznicze wyroby uciskowe mają 4 klasy ucisku. Od drugiej powinien przepisać je lekarz. Nałóż je rano, gdy masz przed sobą dzień obciążający Twoje żyły (praca na stojąco lub siedząco, mało ruchu). Nałóż je, gdy pojawi się obrzęk. Nie zapomnij o nich, gdy podróżujesz samochodem lub samolotem.



Zastanów się nad zmianą stosowanej dotychczas antykoncepcji bądź hormonalnej terapii zastępczej. To ważne, ponieważ hormony wywierają bardzo duży wpływ na krzepliwość krwi i zwiększają ryzyko zakrzepicy. Ponadto wpływają na stan żył u kobiet, zwłaszcza w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży i w czasie poprzedzającym menstruację. Zwykle obserwuje się wtedy nasilenie objawów niewydolności żylnej. Wiele żylaków powstałych w okresie ciąży cofa się po porodzie a żyły znów odzyskują swoją sprężystość.



Jeżeli w Twojej rodzinie ktoś chorował na zakrzepicę, to podczas wizyty u lekarza, który ordynuje Ci terapie hormonalne poinformuj go o tym. Skonsultuj z nim również tymczasowe odstawienie hormonów przed planowanymi zabiegami na żyłach.



Ruch jest Twoim najlepszym przyjacielem. Pozwala zmniejszyć ilość krwi zalegającej w nogach. Dzięki niemu bóle i obrzęki ustępują. Minimalizuje ryzyko powstania zakrzepów. Wybieraj taką aktywność fizyczną, która najbardziej Ci odpowiada i jest przyjazna dla Twoich nóg. Zwróć tylko uwagę, że nie każdy rodzaj wysiłku Twoich mięśni i jest korzystny dla żył. Skup się na aktywności, która zmobilizuje do pracy mięśnie łydek.

Jeśli masz żylaki, zacznij je leczyć. Jest wiele skutecznych metod pozwalających na usunięcie żylaków.



Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć!

Stopka


Żylaki.med.pl - specjalistyczny portal na temat żylaków i innych chorób żył. Leczenie żylaków, diagnostyka, profilaktyka. www.zylaki.med.pl


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz