Katalog Dobrych Stron DI
Katalog stron internetowych Sznurkownia

r1

środa, 12 stycznia 2011

Męskie klimakterium

Męskie klimakterium

Mężczyźni, tak jak kobiety, przechodzą przez okres klimakterium, w ich przypadku nazywa się je menopauzą i czas ten, w przeciwieństwie do przekwitania kobiet, może trwać całymi dekadami.

Każdy z nas musi przejść przez okres dojrzewania i przekwitania i każdy taki czas wiąże się z prawdziwą burzą hormonalną. Gdy dojrzewamy organizm zaczyna wytwarzać istotne hormony, gdy starzejemy się poziom tych hormonów drastycznie maleje. Zmiany te są nieuniknione, ale towarzyszące im objawy możemy z powodzeniem łagodzić z pomocą medycyny i ... samych siebie, czasami wystarczą zmiany pewnych nawyków, choć oczywiście nie są one receptą na zachowanie młodości, pozwalają jedynie opóźnić starość.

Kobiety otrzymują od natury wyraźny sygnał o zakończeniu aktywności hormonów płciowych (w takim stopniu jak wcześniej w okresie pełnej dojrzałości). Mężczyźni niestety nie. Toteż często nie wiedząc co im dolega gubią się w domysłach, co przyczynia się jedynie do powolnej, coraz dalej idącej autodestrukcji o podłożu psychicznym. Niestety drodzy panowie - wieczni nie jesteśmy i to, że organizm odmawia wam posłuszeństwa i nie funkcjonuje tak jak kiedyś jest zjawiskiem uwarunkowanym hormonalnie. Ten czas trzeba przetrwać, warto skorzystać z pomocy lekarza, ale przede wszystkim w odpowiednim momencie zorientować się, że dolega wam coś więcej niż zachwiania nastroju w wyniku pogody, czy niedyspozycja seksualna wskutek przemęczenia. Musicie wiedzieć, że powoli w waszych organizmach ubywa testosteronu, a to przekłada się na jakość całego waszego życia.

Kiedy zmniejsza się poziom hormonów?

Wygląda to różnie u różnych mężczyzn, przyjmując jednak średnią należy stwierdzić, że andropauza rozpoczyna się pomiędzy 40 a 50 rokiem życia. Co prawda już od trzydziestych urodzin organizm stopniowo wytwarza coraz mniej testosteronu, ale w wieku lat czterdziestu dochodzi aż do dziesięcioprocentowej redukcji hormonu, każda kolejna dekada skutkuje kolejnym dziesięcioprocentowym ubytkiem. Dynamika spadku poziomu testosteronu zależy jednak od cech genetycznych i cech osobniczych oraz od stylu życia - spadkowi sprzyjają niehigieniczny tryb życia, złe odżywianie, brak aktywności fizycznej, spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Warto pożegnać się z dymkiem!

Jak to działa?

Testosteron jest odpowiedzialny nie tylko za potencję i sprawność seksualną, chociaż to z nimi przywykliśmy go kojarzyć. Oprócz sterowania funkcjami rozrodczymi testosteron jest też hormonem odpowiedzialnym za metabolizm (w tym metabolizm węglowodanów), za produkcję czerwonych krwinek, budowę kości oraz za pracę wątroby i gruczołu prostaty. Im mniej testosteronu w organizmie tym mniejsza masa mięśni i ich siła, pogorszeniu ulega też stan kości aż do zagrożenia osteoporozą i, co gorsza, obniża się sprawność intelektualna (problemy z koncentracją), pogorszeniu ulega potencja, zwiększa się też poziom otłuszczenia organizmu.

Jednym słowem prawdziwa katastrofa.

Diagnozowanie andropauzy

Menopauza u mężczyzn jest diagnozowana na kilka sposobów, choć podstawowym pozostaje subiektywna ocena każdego z panów (wypełnia się przy tej okazji kilka testów). Oprócz tego można też oznaczyć poziom hormonów i medycyna również z tej metody korzysta. Problemem jest jedynie to, że jak już wspomniałam, reakcje panów i poziom oraz dynamika spadku testosteronu uzależnione są od cech indywidualnych.

Jak łagodzić objawy andropauzy?

Ogromne znaczenie ma profilaktyka, czyli zdrowy tryb życia, aktywność fizyczna, zdrowa i dobrze zbilansowana dieta, jednak i one są w stanie złagodzić objawy andropauzy jedynie do pewnego stopnia, poziom testosteronu w organizmie i tak z wiekiem maleje. Dlatego też w leczeniu męskiej menopauzy stosuje się, podobnie jak u kobiet, terapię hormonalną polegającą na leczeniu testosteronem. Pierwsze objawy poprawy obserwowalne są już w przeciągu kilku tygodni, a po kilkunastu tygodniach poprawia się nawet gęstość kości i siła mięśni.

Nie muszę chyba dodawać, że leczenie testosteronem stosowane jest pod ścisłą kontrolą i z zalecenia lekarza. Dodatkowo istnieją też pewne przeciwwskazania zdrowotne, które wykluczają tego rodzaju terapię.

-- Stopka

O przekwitaniu



Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć!

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz