Katalog Dobrych Stron DI
Katalog stron internetowych Sznurkownia

r1

wtorek, 11 stycznia 2011

Badania prenatalne

Badania prenatalne

Diagnostyka prenatalna.W Polsce w ciągu roku u około 3-5% nienarodzonych dzieci rozpoznaje się wady wrodzone. W chwili obecnej nie istnieje badanie diagnostyczne, które umożliwiłoby w 100% wykluczenie wszystkich chorób płodu. Dostępne są natomiast badania, które mogą określić ryzyko wystąpienia wad.

Do najbardziej skutecznych i polecanych przez lekarzy należy Test PAPP-A wykonywany w pierwszym trymestrze ciąży. W II trymestrze ciąży polecane jest wykonanie Testu Podwójnego lub Potrójnego.

Test PAPP-A jest najbardziej czuły ze wszystkich badań nieinwazyjnych a jego skuteczność w wykrywaniu zespołu Downa (w połączeniu z oceną NT i NB w badaniu USG) ocenia się na 95%. Czułość Testu Podwójnego i Potrójnego ocenia się a ok. 60%. Są one całkowicie bezpieczne dla płodu i matki.

Test PAPP-A, Podwójny i Potrójny są przeznaczone dla wszystkich pacjentek ciężarnych niezależnie od wieku. Ciężarne przed 35 rokiem życia mogą wykonać testy w celu określenia ryzyka wystąpienia wady.

Test PAPP-A wykonywany jest w I trymestrze ciąży pomiędzy 11 a 13+6 dni tygodniem ciąży. Test Podwójny wykonuje się od 14 do 16 tygodnia ciąży. Test Potrójny pomiędzy 15 a 18 tygodniem ciąży. 

Wszystkie trzy testy składają się z dwóch części: badania USG płodu i badania biochemicznego  krwi matki. W badaniu USG oceniany jest wiek ciąży i jej rozwój. W badaniu pomiędzy 11 a 13+6 dni tygodniem ciąży szczególnie zwraca się uwagę m.in. na pomiar warstwy płynu w obrębie szyi płodu tzw. przezierność karkową ? NT i obecność kości nosowej ?NB, które są ważnymi markerami ultrasonograficznymi zespołów genetycznych.Następnie wyniki zarówno biochemiczne jak i ultrasonograficzne łącznie z danymi z wywiadu z pacjentką poddawane są analizie komputerowej za pomocą specjalnych programów, w celu obliczenia ryzyka wystąpienia zespołu Downa, Edwarda i Plateau.

Kto może wykonać powyższe badania bezpłatnie?

Ciężarne, u których:

  • wiek w chwili urodzenia dziecka przekroczy 35 lat
  • stwierdzono nieprawidłowości w badaniu USG sugerujące wystąpienie wady u płodu
  • uzyskano nieprawidłowy wynik badań biochemicznych
  • w poprzedniej ciąży u płodu lub dziecka wystąpiły wady genetyczne
  • stwierdzono aberracje chromosomalne (u ciężarnej lub u ojca jej dziecka)
  • stwierdzono znacznie wyższe ryzyko urodzenia dziecka z wadą(stosowane we wczesnej ciąży leki przeciwpadaczkowe, inne leki i antybiotyki teratogenne, chemioterapia, promienie rtg, wcześniejsze wielokrotne poronienia, ciąża po in vitro)


Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć!

-- Stopka

http://poradnikprzyszlejmamy.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz