Katalog Dobrych Stron DI
Katalog stron internetowych Sznurkownia

r1

sobota, 15 stycznia 2011

Zapobiegaj żylakom i zadbaj o zdrowie swoich nóg

Zapobiegaj żylakom i zadbaj o zdrowie swoich nóg

Autorem artykułu jest Pastylka


Problem żylaków dotyczy w szczególności kobiet, a to właśnie przede wszystkim kobietom bardzo zależy na tym, aby ich nogi wyglądały pięknie i zdrowo. Na pojawienie się żylaków kończyn dolnych wpływ ma między innymi nasz tryb życia.

Długie siedzenie przed komputerem, mało ruchu, zakładanie nogi na nogę to tylko niektóre z naszych przyzwyczajeń, które niekorzystnie wpływają na nasze nogi. W dążeniu do pięknych i zdrowych nóg starajmy się przestrzegać kilku rad.

Spędzaj aktywnie czas.
Wybierz się na basen, na rower lub na zwyczajny spacer. Wykonuj ćwiczenia gimnastyczne. Zapoznaj się ze specjalnymi ćwiczeniami, które są szczególnie polecane osobom z chorobami żylnymi, a które mogą mieć bardzo dobry wpływ na zdrowie Twoich nóg i między innymi: zmniejszają obrzęki na nogach, przyspieszają przepływ krwi w żyłach (dzięki czemu zapobiegają zakrzepicy), wzmacniają mięśnie łydek, zwiększają ruchliwość stawów skokowych, poprawiają funkcjonowanie mięśni przy przepompowywaniu krwi. Regularne ćwiczenia wpłyną korzystnie nie tylko na Twoje nogi, lecz również na cały organizm. W przypadku, gdy chorujemy na żylaki ilość i długość ćwiczeń powinna być dostosowana do zaawansowania choroby.

Dbaj o odpowiednią pozycję ciała.
Obecnie dużo czasu przebywamy w pozycji siedzącej, a dokładniej siedząc przed komputerem. Na dodatek wiele osób z przyzwyczajenia siada zakładając nogę na nogę - staraj się tego unikać i nie zginaj nóg w stawach kolanowych oraz biodrowych. W przypadku długotrwałego stania lub siedzenia pamiętaj o tym by często robić sobie przerwę. Poruszaj stopami, przespaceruj się, zrób przysiady. Jeśli masz taką możliwość unieś nogi i ułóż je tak, aby stopy i podudzie były powyżej serca. Również kiedy odpoczywasz leżąc staraj się oprzeć nogi np. o wysoką poduszkę.

Ubieraj się odpowiednio.
Nie ograniczaj swobodnego oddechu zbyt opiętymi ubraniami. Noś wygodne ubrania i buty. Wysokie obcasy noś okazjonalnie, a na codzień noś buty na niskim obcasie - najlepiej z dobrymi wkładkami. Noś wkładki ortopedyczne, jeśli masz płaskostopie.

Skonsultuj z lekarzem noszenie specjalnych bandaży lub pończoch.
Być może lekarz zaleci Ci noszenie specjalnych bandaży lub pończoch na podstawie stopnia zaawansowania Twojej choroby.

Zadbaj o prawidłową wagę.
Nadwaga jest czynnikiem, który może mieć wpływ na rozwój żylaków kończyn dolnych, dlatego staraj się zachowywać prawidłową masę ciała.

Zachowaj również ostrożność oraz skonsultuj się z lekarzem w przypadku, gdy palisz tytoń i przyjmujesz pigułki antykoncepcyjne.

Bibliografia:
“Encyklopedia zdrowia” pod redakcją Witolda S. Gumułki i Wojciecha Rewerskiego
“Żylaki. Program ćwiczeń ruchowych” Dr med. Thomas Klyscz, Dr med. Michael Jünger



Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć! --- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak radzić sobie z bólem gardła?

Jak radzić sobie z bólem gardła?

Autorem artykułu jest Piotr P


Ostry czy też nie z pewnością potrafi być bardzo dokuczliwy, zwykle dopada człowieka wówczas, kiedy szczególnie nie powinien. Tuż przed ważnym spotkaniem, w środku dnia czy też w trakcie urlopu. Ból gardła, bo to o nim mowa potrafi pokrzyżować skutecznie każde plany.

Dlatego kiedy się pojawia każdemu zależy na tym by faktycznie szybko sobie z nim poradzić sięgając po wypróbowane sposoby.

Takich metod zwalczania piekącego bólu gardła jest całkiem sporo, zatem warto wypróbować, chociaż jedną z nich tak by po krótkim czasie wrócić do normalnego funkcjonowania. Koniecznie należy zapamiętać, że walczenie z bólem gardła to nie samo leczenie, ale łagodzenie objawów, które są faktycznie najbardziej dokuczliwe.

ból gardła

Metody zwalczania bólu gardła różnią między sobą, tym, jakie są składniki ”mikstur”, którymi jest samo gardło płukane. Ponieważ najpopularniejsze sposoby na pozbycie się bólu gardła to tak zwane płukanki. Wystarczy zajrzeć do sieci by właśnie znaleźć porady jak sobie przyrządzić taki domowy specyfik na dolegliwości gardła.

Każdy chyba słyszał o takiej metodzie jak płukanie bolącego gardła roztworem wody i soli. Jest ta metoda uważana zdecydowanie za najskuteczniejszą jak również najłatwiejszą w przygotowaniu, co też jest zaletą. Nie trzeba sięgać po żadne specjalne składniki. Łyżka stołowa soli kuchennej i szklanka letniej wody to dwa kluczowe i jedyne składniki. To zaleta nie do przecenienia. Równoważąca sam nieprzyjemny smak, (mimo że roztworu się nie połyka!!) oraz wrażenie jakby w gardle przy płukaniu płonął żywy ogień. Płukanie roztworem soli najlepiej stosować rano, (eżeli ból gardła się utrzymuje, albo w każdej chwili, kiedy pojawi się konieczność. Przygotowanie trwa nie dłużej niż kilka minut a skuteczność jest gwarantowana.

Są też oczywiście nieco przyjemniejsze metody walki z bólem gardła domową metodą. Czyli ból gardła zwalczyć można popijając gorące mleko z miodem, jak również dodatkiem świeżo krojonego ząbka czosnku. Ten ostatni składnik jest nierzadko pomijany, jako psujący smak. Jeżeli jednak faktycznie chce się zwalczyć ból gardła to powinno się przeboleć ten nie za ciekawy smak. Samo mleko z miodem przyniesie chwilową ulgę i niewiele więcej. Czyli skuteczność powinna być ważniejsza od przyjemności w tym momencie.

Polecane są również, jako skuteczne metody walki z bólem gardła takie metody jak popijanie wywarów ziołowych np. z szałwii. Taki porady są szczególnie polecane przez zwolenników medycyny domowej albo naturalnej.

Poza samymi wspomnianymi sposobami na pozbycie się bólu gardła również można zastosować prostą metodę łagodzenia bólu, raczej nie usuwania. Mianowicie należy zadbać o wilgotność w pomieszczeniach gdzie się pracuje. Ponieważ nierzadko to właśnie zbyt suche powietrze jest przyczyną tego, że dokucza człowiekowi ból gardła.

Jeszcze jedną wskazywaną poradą dotyczącą walki z bólem jest picie sporych ilości płynów jak woda, woda z cytryną czy ewentualnie soki. Minimum około 3 litrów na dobę.

Jednakże w przypadku utrzymującego się bólu zamiast poszukiwać jakiegoś cudownego domowego rozwiązania lepiej iść do lekarza.

---

Tu znajdziesz samochody używane i nowe.

Najtańsze akcesoria motocyklowe w internecie.



Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć!

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Przyczyny bezsenności

Przyczyny bezsenności

Autorem artykułu jest Pastylka


Sen zajmuje nam mniej więcej jedną trzecią życia. Dzięki niemu odzyskujemy energię życiową, siłę do działania, do pracy i na kolejny dzień. Dlaczego jednak jest tak, że czasem, kiedy wieczorem kładziemy się do łóżka to czas mija, a sen nie przychodzi?

Zaczynamy się wtedy coraz bardziej denerwować i odliczać ile snu nam pozostało do momentu, aż budzik zadzwoni i trzeba będzie wstać. Skąd się bierze bezsenność?

Bezsenność może być rozumiana, jako trudność w zaśnięciu lub w utrzymaniu się w stanie snu. Bardzo często jest ona związana ze stresem. Kiedy gasimy światło i układamy się do snu zaczynamy myśleć o sprawach, które nas nurtują - o ważnych dezycjach, które mamy podjąć, o trudnych sytuacjach życiowych, o problemach zawodowych, finansowych lub rodzinnych. Leżymy w łóżku, rozmyślamy, a sen nie nadchodzi.

Inną przyczyną problemów z bezsennością może być niewłaścia dieta - jedzenie przed spaniem nie jest wskazane, a tym bardziej jedzenie ciężkostrawnych potraw. Zbyt duża lub zbyt mała ilość jedzenia, picie dużej ilości kawy, mocnej herbaty oraz alkohol i papierosy również mogą być przyczyną pojawienia się bezsenności.

Sport jest sprzymierzeńcem - jeśli nie będziemy aktywnie przebywać na świeżym powietrzu, na przykład spędzając czas na spacerach lub uprawianiu sportu również może to przyczynić się do pojawienia się problemów ze snem.

Równie ważne jest właściwe przygotowanie się do snu. Niewywietrzony pokój, niewygodne łóżko, źle dobrana poduszka, hałas, czy inne rozpraszające nas bodźce napewno nie pomogą nam zasnąć, a przyczynią się do tego, że będziemy przewracać się z boku na bok.

Sen jest niezbędny. Daje nam energię i odnawia siły komórek nerwowych, dlatego zadbajmy o to, aby był on odpowiedniej długości i jak najlepszej jakości.

Bibliografia:
“Bezsenność i inne zaburzenia snu u dorosłych i u dzieci” Wojciech Beer



Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć! --- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak wykonać relaksacyjny masaż pleców?

Jak wykonać relaksacyjny masaż pleców?

Autorem artykułu jest Piotr P


Jedną ze skuteczniejszych metod relaksu, taką, która pozwala uwolnić się od zdecydowanej większości problemów jest klasyczny masaż relaksacyjny. Dobrze zrobiony sprawia, że człowiek czuje się zdecydowanie lepiej, wypoczęty, jakby cały ciężar, jaki odczuwa został zdjęty z barków.

Dlatego ludzie, którym na sobie zależy lubią robić właśnie takie prezenty jak masaż pleców, co oczywiście wymaga zaangażowania. Nie każdy też potrafi dobrze wykonać taki masaż. Co nie zmienia faktu, że kiedy się postara może się dowiedzieć jak taki masaż wykonać i przez praktykę się go nauczyć. Wystarczy, że sięgnie do takiego źródła internetowego, w którym znajdzie odpowiednie porady dotyczące kwestii organizowania i wykonywania samodzielnie masażu. Kiedy już człowiek się przekona, że masaż pleców wcale nie jest taki trudny do nauki zacznie z przyjemnością rozwijać w sztuce masowania.

masaż pleców

Masowanie dzieli się na kilka etapów, z których nie powinien masujący żadnego pomijać tak by faktycznie planowany relaks został uskuteczniony.

Pierwszą fazą każdego masażu jest głaskanie, wzdłuż i w poprzek osi ciała. W zależności od tego, jaki jest cel masażu czy pobudzenie czy raczej zrelaksowanie, głaskanie powinno być odpowiednio albo silniejsze albo bardzo delikatne, (ale niełaskoczące).

Samo masowanie pleców wykonywać najlepiej na zasadzie kolistych ruchów dłońmi, mała kółka w każdym masowanym punkcie przynajmniej 3 razy. Podczas nich stosuje się stopniowany nacisk, czyli od najdelikatniejszego do najsilniejszego.

Wykonując masaż pleców warto też pamiętać o samym kierunku masowania, czyli, gdzie się zaczyna a gdzie kończy. Najlepiej zaczynać masowanie w dole pleców i przesuwać się konsekwentnie w górę aż do linii barków.

Technik masowania jest całkiem sporo, oczywiście osoba, która wykonuje masaż amatorsko nie musi się ich wszystkich dokładnie uczyć. Wystarczy, że korzystając ze strony, na której znajdują się porady dotyczące masowania zapamięta kilka podstaw.

Przede wszystkim powinien każdy, kto się zabiera za masowanie zapamiętać, że używać należy więcej niż tylko palców. Jeżeli masuje się angażując tylko palce masujący może szybko poczuć ból mięśni dłoni. Dlatego masując powinno się używać całych dłoni, kiedy stosuje się różne techniki jak ugniatanie czy też rolowanie

Masując nie powinien się nikt bać, że zrobi masowanej osobie krzywdę, że uszkodzi mięśnie czy w jakiś inny sposób przyczyni się do pojawienia problemu. Jeżeli tylko masaż pleców jest wykonywany prawidłowo i z namysłem nie ma przyczyny, dla której miały by pojawić się efekty uboczne.

Chyba jedną z najbardziej znanych technik masażu jest oklepywanie, czyli szybkie energiczne uderzanie otwartymi dłońmi w powierzchnię pleców. Jednakże nie jest to zalecane na koniec masażu. Tu wszystkie porady brzmią podobnie, że masaż pleców kończy się relaksującym głaskaniem. Nie ma sensu pobudzać ciała, które zostało właśnie „uśpione” przez dobrze wykonany masaż.

Masażu można się „nauczyć” czytając szereg informacji ale nic nie zastąpi praktycznego sprawdzenia posiadanej wiedzy.

---

Tu znajdziesz samochody używane i nowe.

Najtańsze akcesoria motocyklowe w internecie.



Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć!

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Starzenie się

Starzenie się

Autorem artykułu jest Andrzej Banach


Jak spowolnić niszczycielski proces starzenia się? Normalne starzenie się jest spowodowane ukrytymi niedoborami, które można z łatwością uzupełnić.

 Witaminy i minerały są po to, aby pomóc Ci uchronić się przed chorobami wieku starczego. W rzeczywistości starzenie się samo w sobie - i choroby z nim związane - w dużym stopniu są dalece zaawansowaną chorobą spowodowaną niedoborem witamin.

Witaminy i minerały przeciwdziałają starości głownie w ten sposób, że pobudzają aktywność antyoksydacyjną, pomagając niszczyć wolne rodniki, które są główną przyczyną starzenia się.

Liczne witaminy i minerały współdziałają ze sobą, aby chronić nas przed starością.

Nie ma jednej cudownej witaminy czy minerału, które same w sobie zapewniłyby nam młodość. Wiele badań dowodzi, iż antyoksydanty działają lepiej w grupie niż pojedynczo.

Starzenie się to przede wszystkim poważna, postępująca choroba wynikająca z różnych niedoborów. Zaczyna się ona w wieku dorosłym, nabiera tempa w wieku średnim, a po pięćdziesiątce postępuje wielkimi krokami. Można jej zapobiegać, a nawet odwracać jej skutki w zdumiewającym stopniu, zachowując i odzyskując młodość oraz wigor i przedłużając sobie życie.

Witaminy, minerały, zioła i właściwa dieta skutecznie hamują proces starzenia!

Jeśli chcesz zwalczyć groźne wolne rodniki, które kradną ci zdrowie, szukaj antyoksydantów!

Już teraz masz do dyspozycji trzy sposoby, aby powiększyć swój arsenał antyoksydantów przeciwdziałających starości.

- Pierwszym, najbardziej oczywistym środkiem zapobiegawczym jest spożywanie dużej ilości antyoksydantów, co zagwarantuje że ich poziom we krwi, a zatem i w twoich komórkach będzie wysoki.

- Po drugie, możesz zrezygnować ze spożywania produktów łatwo utleniających się, czyli takich, których budowa chemiczna zmienia się pod wpływem wszechobecnego tlenu.

- Trzeci sposób to przyjmowanie suplementów diety, ziół, witamin i produktów żywnościowych, które pośrednio pobudzają wydzielanie enzymów aktywujących usuwanie toksyn z ciała, co niszczy wolne rodniki.

Karmiąc swoje komórki antyoksydantami, podajesz im niezwykle skuteczny eliksir młodości.



Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć! ---

http://jedrus3715.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zdrowotna profilaktyka

Zdrowotna profilaktyka

Autorem artykułu jest Michał Cieśla


Czy nie lepiej jest zapobiegać chorobom, niż leczyć jej skutki? Kilka moich przemyśleń i rad dotyczących działań, które powinniśmy zastosować, aby lepiej zadabać o to co chyba najcenniejsze w życiu - nasze zdrowie.

W obecnych czasach narażeni jesteśmy na wiele różnorodnych czynników, które powodują zaburzenia w naszym organizmie lub nawet prowadzą do poważnych stanów chorobowych. Problemy człowieka związane są zarówno z kwestiami genetycznymi jak i środowiskowymi. Genetyczne przyczyny występowania stanów patologicznych to takie, które dziedziczymy po naszych przodkach, natomiast za środowiskowe uznać możemy wszystkie czynniki, czy też sytuacje występujące w naszym życiu, wywierające negatywny wpływ na nasz stan zdrowia. Część z nich jest zależna w dużej mierze od nas (np. palenie papierosów), a na resztę nie mamy niestety wpływu lub też jest on marginalny (np. zanieczyszczenie powietrza spowodowane emisją spalin samochodowych do atmosfery).

Co powinniśmy zrobić, aby chronić nasz organizm przed stanami patogennymi?

Z pewnością należy ograniczyć te nasze działania, które wywierają negatywny wpływ na nasz organizm. Najlepiej byłoby zastąpić wszystkie pejoratywne faktory takimi, które poprawią funkcjonowanie naszego ciała. Podam kilka przykładów co można zmienić:

-            ograniczenie stresu

-            eliminacja nałogów

-            zdrowsza dieta

-            większa aktywność fizyczna

Pamiętajmy także, aby nie bagatelizować niepokojących sygnałów płynących z naszego organizmu, który próbuje przekazać nam informacje, że "coś nie działa poprawnie". Takie znaki możemy określić mianem objawów choroby – przykładowo objawy raka czy objawy grypy. Bardzo ważne jest też to, aby uświadomić sobie, że wykrycie choroby już po pierwszych objawach daje zazwyczaj możliwość uporania się z nią, nawet wtedy, gdy jest ona bardzo poważna. Dlatego też apeluję do wszystkich, którzy czytają mój artykuł, aby nie lekceważyli zaobserwowanych u siebie lub też innych osób, podejrzanych zmian w organizmie. Dodam jeszcze tylko, iż nie należy popadać w hipochondrię (obsesyjnie poszukiwanie objawów jakiejś choroby), ponieważ z pewnością wpłynie to niekorzystnie na nasz stan psychiczny.

 



Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć! --- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

środa, 12 stycznia 2011

Zespół stopy cukrzycowej

Zespół stopy cukrzycowej

Cukrzyca jest bardzo poważnym zespołem chorób metabolicznych. Jej cechą charakterystyczną jest podwyższony poziom cukru we krwi spowodowany zaburzeniami w produkcji lub w działaniu insuliny produkowanej przez trzustkę.

Przewlekła i źle leczona hiperglikemią może prowadzić do powstawania wielu zaburzeń działania licznych narządów lub do ich niewydolności. Jednym z najpoważniejszych skutków nieleczonej cukrzycy jest tzw. zespół stopy cukrzycowej.

Stopa cukrzycowa to zespół różnego rodzaju przypadłości dotykający stopę osoby, której cukrzyca była leczona niedokładnie lub w nieodpowiedni sposób. W wyniku długo utrzymującej się hiperglikemii następuje uszkodzenie naczyń krwionośnych powodując miażdżycę. Miażdżyca z kolei powoduje niedokrwienie stopy, w wyniku którego występuje zaburzenie czynności stopy. Niedotlenienie stopy prowadzi do trwałych deformacji , martwic oraz utraty czucia, które najczęściej kończą się amputacją.

W zależności od jej odmiany stopa cukrzycowa jej objawami mogą być osłabienie czucia, mrowienie, tworzenie się skrzepów, owrzodzenie, siność stopy, deformacje paznokci oraz duża podatność stopy na wszelkiego rodzaju infekcje.

Aby zapobiec wystąpieniu u osoby chorej na cukrzycę objawów stopy cukrzyka należy przede wszystkim w odpowiedni sposób zadbać o stopy. Na rynku dostępne jest zarówno specjalne obuwie dla diabetyków jak również skarpety zdrowotne.

Skarpety zdrowotne pozwalają na swobodny przepływ naczyniowy oraz zwiększyć poziom tlenu. Chronią one również stopę przed niskimi temperaturami. Skarpetki zdrowotne dla diabetyków są przede wszystkim bez uciskowe.

Poza zaopatrzeniem się w odpowiednie obuwie i skarpety diabetycy powinni przede wszystkim chronić stopy przed zimnem i wszelkiego rodzaju zranieniami oraz zadbać o dokładne osuszanie po ich kontakcie z wodą

Profilaktyka zapobiegająca stopie cukrzycowej jest bardzo ważna ponieważ samo leczenie jest bardzo trudne, i wymaga współpracy kilku specjalistów jednocześnie. Ponieważ stopa cukrzycowa jest zespołem różnych dolegliwości konieczna jest pomoc zarówno ortopedy, chirurga naczyniowego diabetologa, jak również neurologa i neurochirurga. W wielu przypadkach jedynym sposobem na uratowanie chorego jest amputacja stopy palców a czasami nawet całego podudzia. -- Stopka

Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć!

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Jak nie chrapać i dać spać innym?

Jak nie chrapać i dać spać innym?

Chrapanie to bardzo uciążliwa przypadłość, która dotyka nie bezpośrednio chrapiącego, ale bardziej towarzyszącego partnera. Przychodzi moment, że jesteśmy ogromnie wyczerpani i mamy wszystkiego dosyć. Wtedy marzy nam się ciepła kąpiel i wygodne łóżko. Można się rozmarzyć się, cudownie. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie jeden mały szczegół, a nazywa się chrapanie.

Dla niektórych to zmora do nie zaakceptowania i bardzo męcząca. Kładziemy się spać, a tu nasz partner/partnerka zaczyna wniebogłosy chrapać. Tak ona/on śpi smacznie, a my jesteśmy na nogach, bo baryton wciąż wzmacnia się i nie pozwala zasnąć.

Chrapanie w dużej mierze przypisuje się mężczyznom, ale to nie jest regułą. Problem związany jest z zakłóceniem oddychania podczas snu. Trzeba to leczyć, ponieważ przypadłość ta ma również wpływ na nasze zdrowie.

Przez chrapanie małżeństwa często zmuszone są do nocowania osobno, ponieważ jedno z nich nie wytrzymuje psychicznie i jest tym bardzo poirytowane. Często zmuszone zostaje do wędrówki nocnej po pokojach w celu znalezienia sobie miejsca z dala od chrapania partnera.

Wbrew pozorom niewinne pochrapywanie potrafi popsuć cały sen i powoduje zdenerwowanie. Niewyspana osoba jest mniej skoncentrowana. Nie jest wydajna i ma trudności z wykonywaniem podstawowych czynności.

Jedyną radą może być przygotowanie sypialni w odpowiedni sposób do spania. Trzeba przed pójściem spać porządnie wywietrzyć to pomieszczenie, wytrzepać kołdrę i pościel.

Poduszka powinna być położona trochę wyżej, ponieważ to ogranicza możliwość chrapania albo najlepiej zupełnie na płasko. Przyczyną może być skrzywienie przegrody nosowej, gdzie leżąc na boku odcinamy sobie dopływ powietrza do organizmu. Pozycja horyzontalna sprzyja mocno chrapaniu.

Jeżeli wiemy, że przegroda wymaga interwencji lekarza, to należy zarezerwować sobie termin i poddać się temu zabiegowi chirurgicznemu. Przed tym należy zaszczepić się przeciwko żółtaczce.

Osoba chrapiąca powinna też przestrzegać odpowiedniej diety. To sprzyja łagodnemu zasypianiu. Ważne jest, aby kontrolować swoją wagę i strać się utrzymywać ją w określonej granicy. Można też skorzystać z ofert znajdujących się w aptece. Szereg asortymentu widnieje na wystawach i zaprasza do zakupu. Należy jednak zapoznać się wcześniej z informacjami, jakie działania mają te specyfiki. Właściwości te są na krótką metę, bo przypadłości nie wyleczymy na sposób domowy.

Chrapanie łagodzone jest poprzez napicie się gorącego mleka przed samym snem. Należy wykluczyć picie alkoholu na noc i raczej starać się nie zażywać tabletek uspakajających, ponieważ sprzyjają wzmożeniu chrapaniu.

Co pozostaje jeszcze do zrobienia? Tolerowanie tej przypadłości i przyzwyczajenie się do niej. Można w nocy walnąć łokciem w bok chrapiącego partnera. Wtedy obudzi się i może na moment to pozwoli zasnąć tej drugiej osobie. Można gwizdać do ucha - też działa chwilowo. Sprawdzone jest głośne mlaskanie i cmokanie, choć również krótkotrwałe. Stopery do uszu wyciszają, ale z kolei na dłuższą metę są niezdrowe dla uszu. Z tego wszystkiego chyba najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u laryngologa i przeprowadzenie badań dotyczących przyczyn chrapania. To pomoże uzdrowić stosunki z partnerem i nie prowadzi do rozstań. Niby nic, takie chrapanie, a może namieszać ogromnie w życiu ludzi.

-- Stopka

Autor: Ewa Wilczek
http://www.zaradni.pl/porada/3460,jak_wzbogacic_swoja_szkatulke_o_nowa_bizuterie



Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć!

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Dowiedz się jak badać wysoki cholesterol

Dowiedz się jak badać wysoki cholesterol

Jak dawno temu byłeś u swojego lekarza, żeby zmierzyć swój poziom cholesterolu we krwi? Wydaje Ci się, że nie masz problemu z cholesterolem?

To jak jesz i co jesz decyduje o Twoim zdrowiu. Odpowiedz sobie szczerze na pytanie "czy Twoja dieta jest właściwa"? Mówi się, że "jesteś tym co jesz". Tutaj chyba nie ma co dyskutować. Moment kiedy będziesz miał w granicach 45 lat to czas, żeby zacząć myśleć o swoim zdrowiu dość poważnie. Czy Twój poziom cholesterolu jest dobry?

Co decyduje, że masz wysoki cholesterol? Czynniki chyba nie będą nikomu obce palenie papierosów, picie alkoholu w dużych ilościach, osiadły tryb życia, złe odżywianie się, braki witamin i minerałów w codziennej diecie. Musisz zmienić dietę, styl życia, bo w innym wypadku możesz mieć problemy zdrowotne w późnym wieku.

Sytuacja jest poważna, kiedy poziom znacznie przekracza dopuszczalne normy. Cholesterol w dużych stężeniach we krwi przyczynia się do rozwoju miażdżycy, choroby serca i nie tylko. Jeśli pragniesz żyć długo i szczęśliwie to zacznij dbać o swoje zdrowie. Zaleca się badanie poziomu cholesterolu co pewien czas. Osoby powyżej 20 roku życia mogą to robić co 5 lat. Natomiast mężczyźni powyżej 45 lat i kobiety w granicach 55 lat badania powinni robić co 2-3 lata.

Badania powinny być bardziej regularne w momencie, gdy stosujesz metody, żeby obniżyć cholesterol. W końcu chodzi tutaj o Twoje życie. Chcesz, żeby można było jak najlepiej określić poziom cholesterolu, musisz wykonać 4 badania. Do tych badań zaliczają się:

- Cholesterol całkowity

- Cholesterol HDL

- Cholesterol LDL

- Poziom glukozy

Należy przestrzegać paru zasad w dniu badań. Otóż w dzień badań nie należy jeść ciastek, masła, jajek, żółtego sera, a także unikaj napojów słodkich. Dostosowanie się do tych zasad pozwoli Ci otrzymać dokładny wynik badań.

-- Stopka

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć!

Męskie klimakterium

Męskie klimakterium

Mężczyźni, tak jak kobiety, przechodzą przez okres klimakterium, w ich przypadku nazywa się je menopauzą i czas ten, w przeciwieństwie do przekwitania kobiet, może trwać całymi dekadami.

Każdy z nas musi przejść przez okres dojrzewania i przekwitania i każdy taki czas wiąże się z prawdziwą burzą hormonalną. Gdy dojrzewamy organizm zaczyna wytwarzać istotne hormony, gdy starzejemy się poziom tych hormonów drastycznie maleje. Zmiany te są nieuniknione, ale towarzyszące im objawy możemy z powodzeniem łagodzić z pomocą medycyny i ... samych siebie, czasami wystarczą zmiany pewnych nawyków, choć oczywiście nie są one receptą na zachowanie młodości, pozwalają jedynie opóźnić starość.

Kobiety otrzymują od natury wyraźny sygnał o zakończeniu aktywności hormonów płciowych (w takim stopniu jak wcześniej w okresie pełnej dojrzałości). Mężczyźni niestety nie. Toteż często nie wiedząc co im dolega gubią się w domysłach, co przyczynia się jedynie do powolnej, coraz dalej idącej autodestrukcji o podłożu psychicznym. Niestety drodzy panowie - wieczni nie jesteśmy i to, że organizm odmawia wam posłuszeństwa i nie funkcjonuje tak jak kiedyś jest zjawiskiem uwarunkowanym hormonalnie. Ten czas trzeba przetrwać, warto skorzystać z pomocy lekarza, ale przede wszystkim w odpowiednim momencie zorientować się, że dolega wam coś więcej niż zachwiania nastroju w wyniku pogody, czy niedyspozycja seksualna wskutek przemęczenia. Musicie wiedzieć, że powoli w waszych organizmach ubywa testosteronu, a to przekłada się na jakość całego waszego życia.

Kiedy zmniejsza się poziom hormonów?

Wygląda to różnie u różnych mężczyzn, przyjmując jednak średnią należy stwierdzić, że andropauza rozpoczyna się pomiędzy 40 a 50 rokiem życia. Co prawda już od trzydziestych urodzin organizm stopniowo wytwarza coraz mniej testosteronu, ale w wieku lat czterdziestu dochodzi aż do dziesięcioprocentowej redukcji hormonu, każda kolejna dekada skutkuje kolejnym dziesięcioprocentowym ubytkiem. Dynamika spadku poziomu testosteronu zależy jednak od cech genetycznych i cech osobniczych oraz od stylu życia - spadkowi sprzyjają niehigieniczny tryb życia, złe odżywianie, brak aktywności fizycznej, spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Warto pożegnać się z dymkiem!

Jak to działa?

Testosteron jest odpowiedzialny nie tylko za potencję i sprawność seksualną, chociaż to z nimi przywykliśmy go kojarzyć. Oprócz sterowania funkcjami rozrodczymi testosteron jest też hormonem odpowiedzialnym za metabolizm (w tym metabolizm węglowodanów), za produkcję czerwonych krwinek, budowę kości oraz za pracę wątroby i gruczołu prostaty. Im mniej testosteronu w organizmie tym mniejsza masa mięśni i ich siła, pogorszeniu ulega też stan kości aż do zagrożenia osteoporozą i, co gorsza, obniża się sprawność intelektualna (problemy z koncentracją), pogorszeniu ulega potencja, zwiększa się też poziom otłuszczenia organizmu.

Jednym słowem prawdziwa katastrofa.

Diagnozowanie andropauzy

Menopauza u mężczyzn jest diagnozowana na kilka sposobów, choć podstawowym pozostaje subiektywna ocena każdego z panów (wypełnia się przy tej okazji kilka testów). Oprócz tego można też oznaczyć poziom hormonów i medycyna również z tej metody korzysta. Problemem jest jedynie to, że jak już wspomniałam, reakcje panów i poziom oraz dynamika spadku testosteronu uzależnione są od cech indywidualnych.

Jak łagodzić objawy andropauzy?

Ogromne znaczenie ma profilaktyka, czyli zdrowy tryb życia, aktywność fizyczna, zdrowa i dobrze zbilansowana dieta, jednak i one są w stanie złagodzić objawy andropauzy jedynie do pewnego stopnia, poziom testosteronu w organizmie i tak z wiekiem maleje. Dlatego też w leczeniu męskiej menopauzy stosuje się, podobnie jak u kobiet, terapię hormonalną polegającą na leczeniu testosteronem. Pierwsze objawy poprawy obserwowalne są już w przeciągu kilku tygodni, a po kilkunastu tygodniach poprawia się nawet gęstość kości i siła mięśni.

Nie muszę chyba dodawać, że leczenie testosteronem stosowane jest pod ścisłą kontrolą i z zalecenia lekarza. Dodatkowo istnieją też pewne przeciwwskazania zdrowotne, które wykluczają tego rodzaju terapię.

-- Stopka

O przekwitaniu



Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć!

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Zioła na trądzik: przywrotnik, nagietek, bratek czyli leki i kosmetyki wprost z natury

Zioła na trądzik: przywrotnik, nagietek, bratek czyli leki i kosmetyki wprost z natury



Czy wiecie, że w czasach gdy jeszcze nie istniały kosmetyki na trądzik czy środki i zabiegi na blizny po trądziku medycyna ludowa, całkiem naturalna, bo oparta na ziołach radziła sobie i z takimi wyzwaniami?



Z czasem zaczęliśmy odchodzić od natury, a nasze problemy w związku z zanieczyszczeniami, złą dietą i nieodpowiednią higieną życia jeszcze bardziej się pogłębiają. Dzisiejsze sposoby na trądzik młodzieńczy są znacznie bardziej zaawansowane niż napary i mazidła stosowane przez nasze prababcie, ale mimo wszystko opierają się na mniej więcej zbliżonych, a czasami wręcz takich samych składnikach.



Przykładem jest roślina o ciekawej nazwie przywrotnik pospolity - wykorzystywano ją z powodzeniem w zwalczaniu blizn po trądziku, było to możliwe (i takim pozostaje) dlatego, że przywrotnik zawiera saponiny i garbniki doskonale radzące sobie z problemami skórnymi (wspomagające naturalne właściwości regeneracyjne skóry). Dzisiejsze kosmetyki przeznaczone do walki z trądzikiem, przebarwieniami i bliznami po trądziku również zawierają te związki. Do tego dochodzi parę innych składników (również obecnych w przywrotniku i innych ziołach), które wzmacniają działanie kosmetycznych specyfików. Czym są te substancje i w jakich roślinach można je spotkać? Jakie zioła można z powodzeniem wykorzystywać w celu leczenia trądziku i w walce z bliznami po nim?.



Saponiny - obecne między innymi w pierwiosnku, dziewannie, kasztanowcu



Saponiny wykazują bardzo ciekawe działanie - polega ono na dogłębnym oczyszczaniu skóry dzięki zjawisku określanemu jako obniżenie napięcia powierzchniowego na granicy fazy wodnej. Zjawisko to objawia się wytworzeniem piany. Związki te są więc czymś w rodzaju naturalnych detergentów i wykorzystuje się je chętnie jako bazę do szamponów, mydeł, płynów czy past do zębów. Są one delikatne i idealnie nadają się do oczyszczania wrażliwej i starzejącej się skóry. Ważne jest też to, że jednocześnie związki te mają właściwości emulgujące tj. związujące z podłożem wodę lub tłuszcz. W efekcie stosując kosmetyki zawierające saponiny zyskujemy nie tylko dokładne oczyszczenie skóry, ale zwiększamy też poziom jej natłuszczenia i nawilżenia co wzmacnia naturalną barierę ochronną. Saponiny zawarte są w korzeniach i kwiatach pierwiosnka, w korzeniu mydlnicy lekarskiej oraz w kwiecie dziewanny, wspomnianym już przywrotniku pospolitym i owocach kasztanowca. Z uwagi na swoje właściwości przeciwzapalne (co jest niezmiernie istotne w trądziku), przeciwwysiękowe, wykrztuśne i grzybobójcze saponiny są też cennym składnikiem preparatów do stosowania ogólnoustrojowego (suplementy diety i leki doustne).



Garbniki - obecne między innymi w herbacie



Garbniki występują w herbacie, wielu owocach (aronia) oraz w bohaterze tego artykułu przywrotniku pospolitym i innych ziołach. Kosmetologia i medycyna cenią je ze względu na działanie ściągające i bakteriobójcze oraz przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwysiękowe. Garbniki łagodzą też uczucie bólu, świądu czy pieczenia. Ich działanie polega na "garbowaniu" skóry i błon śluzowych tj. de facto ściąganiu ich. Garbniki warto wykorzystać w leczeniu blizn i innych defektów skórnych (rozstępów czy rozszerzonych porów) i w walce z problemami naczynioworuchowymi (wywołującymi między innymi trądzik różowaty - vide: kosmetyki do cery naczynkowej i z trądzikiem różowatym). Stosowane doustnie są doskonałym środkiem na zatrucia pokarmowe, tym niemniej w ich używaniu zalecane jest zachowanie umiaru - nadmiar garbników (jak każdy nadmiar zresztą) może szkodzić.



Oprócz wymienionych wyżej składników działanie lecznicze i stabilizujące (normalizujące procesy życiowe i regeneracyjne) wykazują też związki takie jak flawonoidy - to barwniki występujące w świecie roślinnym, śluzy - które są w stanie stworzyć na skórze, a szczególnie na wszelkiego rodzaju śluzówkach, w pełni naturalną barierę ochronną oraz olejki eteryczne wykazujące tak wielotorowe działanie że trudno je opisać i wiele wiele innych substancji pojawiających się w zasadzie jedynie w świecie roślin. Bez roślin nie ma zdrowia ani urody - warto o tym pamiętać sięgając po kosmetyki  i pamiętając o tym, że tak naprawdę wcale nie musimy iść po nie do sklepu, bo kosmetykami jesteśmy na co dzień otoczeni - wystarczy pójść na łąkę, do lasu, bądź na jakieś uroczysko.



--
Stopka


O trądziku


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć!

Dbaj o dłonie, szczególnie zimą

Dbaj o dłonie, szczególnie zimą

Dzięki chiromancji potrafimy wyczytać z dłoni nasz los. Nie trzeba jednak znać się na wróżbach, by patrząc na ręce rozpoznać wiek, wykonywany zawód czy stan zdrowia. Dłonie są bowiem naszą wizytówką. Aby były największą ozdobą, wymagają systematycznej pielęgnacji.

Co nam szkodzi?

Skóra bezustannie narażona jest na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Wiatr, mróz czy suche powietrze powodują jej wysuszenie i podrażnienie. Negatywnie wpływa na nią także codzienny kontakt z detergentami. Nic więc dziwnego, że na rękach starzeje się dużo szybciej niż na pozostałych częściach ciała. Magdalena Walkiewicz, wykładowca przedmiotów kosmetycznych: Dłonie mają słabą warstwę ochronną, ponieważ wyposażone są w minimalną ilość gruczołów łojowych i cienką tkankę tłuszczową. Dlatego powinniśmy szczególnie dbać o skórę rąk i regularnie poddawać ją zabiegom nawilżającym i natłuszczającym.

Okrycie na dłonie

By zabezpieczyć się przed jesienno-zimowym chłodem, warto zaopatrzyć się w wełniane lub skórzane rękawiczki. Natomiast do codziennych czynności porządkowych takich, jak zmywanie czy pranie, powinniśmy zakładać gumowe. Ważne by miały bawełniana podszewkę, która chroni przed uczuleniami lub odparzeniami.

Codzienna pielęgnacja

- Najskuteczniejsze efekty przynosi systematyczna kuracja, dlatego powinniśmy nabrać kilku zdrowych nawyków dbania o skórę dłoni - mówi Magdalena Walkiewicz. Przede wszystkim należy myć ręce w letniej, a nie gorącej wodzie, używając delikatnych preparatów myjących o obojętnym lub kwaśnym pH. Następnie dokładnie wysuszyć ręce, ponieważ woda pozostawiona na rękach szybciej odparowuje i odwadnia naskórek. Po każdym myciu powinniśmy stosować nawilżające kremy do rąk. Przywracają skórze właściwy odczyn, nawilżają i natłuszczają. Dobre kremy do pielęgnacji dłoni powinny zawierać m.in.: kwas hialuronowy, ceramidy oraz witaminy: A, E, C, B5 i H - informuje Magdalena Walkiewicz, właścicielka ośrodka szkoleniowo-kosmetycznego.

Odżywcze zabiegi

Raz na kilka dni powinniśmy poświęcić dłoniom trochę więcej uwagi i zastosować odżywczą kąpiel lub inne czynności pielęgnacyjne. Dobre efekty przynosi delikatny peeling skóry rąk. Zabieg ten rozjaśnia i wygładza ręce. Skuteczną kuracją jest również kąpiel parafinowa. Regeneruje i wygładza suchy naskórek. Przede wszystkim jednak chroni dłonie przed wysuszeniem i uszkodzeniami. Władysław Fedejko, zarządzający marką HoMedics w Polsce: Kąpiel można bezpiecznie wykonać w domu używając wanienki parafinowej. Zabieg polega na zanurzeniu dłoni w ciepłej parafinie, którą rozgrzewamy do 50-55 st. C. Po kąpieli dłonie należy zawinąć w rękawiczki i odczekać kilka minut. Ma to na celu lepsze wchłanianie substancji odżywczych. Skóra dłoni i paznokci wyglądają świeżo i atrakcyjnie. - W przypadku silnie przesuszonej, zniszczonej skóry dłoni zabieg taki powinno wykonać się w serii 6-10 zabiegów, co 3-4 dni. Dla podtrzymania efektu zabieg wykonujemy w zależności od potrzeb raz na tydzień lub co dwa tygodnie - dodaje Magdalena Walkiewicz

W ramach codziennej pielęgnacji z uwagą dbamy o skórę twarzy, zaniedbując dłonie. A przecież są one równie ważne jak promienna i zdrowa cera. Pamiętajmy, że dłonie to nasz wizerunek.

Porady:

Domowy krem do rąk:

  • zmieszaj glicerynę i sok cytrynowy (w proporcjach: 4 do 6).
  • dodaj kilka kropel ulubionych perfum lub olejku eterycznego
  • Dokładnie wymieszaj
  • Stosuj regularnie dwa razy dziennie
  • Krem natłuszcza i odżywia skórę dłoni

Maseczka z awokado:

  • Rozgnieć owoc i nałóż go na skórę
  • Pozostaw na dłoniach ok. 10 min
  • Awokado zawiera dużo tłuszczów, witaminy z grupy B oraz C, E i H
  • Maseczka zalecana jest przy skórze przesuszonej i szorstkiej

Kąpiel parafinowa:

  • Umyj dokładnie ręce
  • Wykonaj peeling dłoni
  • Nałóż maseczkę lub inny odżywczy kosmetyk
  • Rozgrzej parafinę do temperatury 50-55 stopni
  • 2-3 krotne zanurz dłoni w ciekłej parafinie
  • Nałóż ochronne, foliowe rękawice
  • Owiń dłonie w rękawicach ręcznikiem
  • Poczekaj ok. 20 min.
  • Po upływie określonego czasu zdejmij rękawice wraz z parafiną


Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć!
-- Stopka

Eko-Koral Sp. z o.o.

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Choroby kobiece - Grzybcia pochwy

Choroby kobiece - Grzybcia pochwy

Grzybica pochwy to jedna z najczęstszych dolegliwości jaka dotyka kobiety. Stanowi połowę wszystkich zapaleń pochwy. Grzybica jest wywołana najczęściej drożdżakiem Candida. Do zakażenia pochwy dochodzi głównie drogą płciową a także ciąża i obniżenie odporności organizmu zwiększa ryzyko wystąpienia tej choroby.

Grzybica wymaga leczenia! W przeciwnym wypadku może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia (zapalenie błony śluzowej macicy, dysplastyczność szyjki macicy, niepłodność, większe ryzyko zakażeniem się chorobami przenoszonymi drogą płciową, infekcje dróg moczowych). W grzybicy niebezpieczne jest to iż ma ona tendencje nawracające - niektóre kobiety chorują nawet kilka razy w roku.

Do najczęstszych objawów grzybicy należą: serowata wydzielina z pochwy, swędzenie, pieczenie pochwy, zaczerwienieni sromu, ból podczas oddawanie moczu, odczuwany dyskomfort w czasie stosunku płciowego. Warto zauważyć iż grzybica może przebiegać bez żadnych objawów. Osoba zakażona grzybami staje się ich nosicielem. W takim stanie osoba może być długi okres czasu a objawy nasilają się na przykład podczas spadku odporności organizmu.

Grzybica pochwy rozwija się głównie u kobiet w wieku między 15 a 55 rokiem życia. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia choroby są między innymi: dieta niedostosowana do potrzeb organizmu, ciąża, mała odporność organizmu, używanie tamponów, antykoncepcja hormonalna, częste wizyty na basenie czy w saunie, bielizna nie przepuszczająca powietrza, terapia antybiotykowa, cukrzyca, problemy tarczycy (niedoczynność lub nadczynność), nowotwory. Grzybica jest chorobą najtrudniejszą do wyleczenie wśród wszystkich zapaleń pochwy.

Grzybica ma charakter nowotworowy podczas wrastania grzybów w śluzówkę pochwy. Strzępki grzybów posiadają zdolność przebicia komórek nabłonkowych w śluzówce pochwy. Dzięki temu maja zdolność "chowania się" pod powierzchnią śluzówki co z kolei chroni je przed działaniem antybiotyków. Należy pamiętać iż po skończeniu leczenie powinno się przeprowadzić badania kontrolne, ponieważ istniej duże ryzyko iż grzyby znów się pojawią.



Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć!

-- Stopka

Zobacz:

- upławy

- patelnie

- wakacje w Bułgarii

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Przebarwienia skóry i metody ich usuwania

Przebarwienia skóry i metody ich usuwania.

Problem plam barwnikowych dotyczy wielu osób. Najczęściej jest wynikiem zaburzeń hormonalnych. Plamy barwnikowe pojawiają się podczas ciąży, stosowania hormonalnej terapii zastępczej lub pigułek antykoncepcyjnych. Są również związane z wiekiem. Pamiętać należny, że niektóre leki i zioła są światłouczulające.

Kolejną przyczyną powstawania przebarwień jest poparzenie słoneczne. Na nie najbardziej narażeni są zwolennicy mocnej i szybko uzyskiwanej opalenizny. Warto też wspomnieć o przebarwieniach powstających w miejscach stanów zapalnych na skórze. Dotyczy to szczególnie cery trądzikowej. Dlatego nie powinno się jej opalać. W miejscu, gdzie skóra jest uszkodzona, często posmarowana antybakteryjną substancją, staje się wrażliwsza na słońce. Plamki o takiej genezie są trudne do wywabienia. Ciemne plamy na dłoniach i przedramionach tzw. plamy starcze- to powód, dla którego coraz więcej osób zgłasza się do lekarzy medycyny estetycznej. Inne rzadsze przyczyny powstawania przebarwień to choroby wątroby, niedoczynność nadnerczy, nadczynność tarczycy.

Przebarwienia różnią się miedzy sobą. Możemy dokonać podziału na:

Naskórkowe - powstają w wyniku nagromadzenia w naskórku nadmiernej liczby melanocytów (są to komórki wytwarzające barwnik) lub nadprodukcji melaniny.

Skórne - melanina zlokalizowana w skórze w warstwie brodawkowej

Mieszane - barwnik gromadzi się w naskórku i w skórze Ze względu na metodę leczenia i rokowanie wykonuje się badanie w lampie Wooda.

Wyróżniamy następujące rodzaje przebarwień:

Piegi (ephelides) to liczne drobne plamki powstające pod wpływem światła słonecznego, dlatego najczęściej występują na odsłoniętych partiach skóry. Piegi są gładkie, nie wystają ponad poziom skóry. Przyczyną brązowego zabarwienia jest nadmiar melaniny, przy prawidłowej ilości melanocytów. Powstawanie piegów jest uwarunkowane genetycznie Szczególnie często pojawiają się u osób o jasnej skórze i o jasnych lub rudych włosach. Pod wpływem światła słonecznego piegi stają się ciemniejsze i bardziej widoczne dlatego osoby u których piegi występują powinny chronić się przed słońcem. Jednak ważniejszym powodem konieczności ochrony przeciwsłonecznej, jest częstsze występowanie nowotworów UV zależnych u ludzi o jasnej karnacji.

Melasma (ostuda, chloasma) jest jednym z najczęstszych przebarwień występujących głównie u kobiet i sprawiająca największy problem estetyczny ze względu na wygląd i umiejscowienie. Nieregularne ciemne plamy na policzkach, czole, nad górną wargą są często trudne do usunięcia. Melasma pojawia się zwykle po 25 roku życia, często w czasie ciąży, podczas stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych niektórych leków (np. hydantoiny) oraz w czasie zaburzeń endokrynologicznych (nadczynność tarczycy, choroby jajników). Zmiany nasilają się podczas intensywnej ekspozycji na ultrafiolet (w tym solarium)

Przebarwienia pozapalne mogą wystąpić w miejscach, gdzie wcześniej doszło do procesu zapalnego np. występowały zmiany trądzikowe, oparzenia słoneczne, urazy.

Plamy soczewicowate starcze (letingines seniles) zostały tak nazwane ze wyglądu na swój wygląd przypominający ziarna soczewicy. Są to okrągłe lub owalne, wyraźnie oddzielone od zdrowej skóry, niewielkie plamki w kolorze od jasnego brązu do prawie czarnego. Mogą powstać głównie na grzbietach dłoni, twarzy i szyi. Najczęściej pojawiają się między 30 a 50 rokiem życia. W miarę upływu czasu plamy te mogą się powiększać i przybierać coraz ciemniejsze zabarwienie.

Inne rzadziej występujące:

Plamy koloru kawy z mlekiem (plamy cafe-au-lait)

Są to jasnobrązowe plamy o rozmiarach od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Cechuje je równomierne zabarwienie i delikatne odgraniczenie od otaczającej skóry.

Znamię Beckera (melanosis naeviformis)

Objawia się najczęściej jako duża zmiana skórna zlokalizowana na barku, ramieniu lub tułowiu mężczyzny. W chwili urodzenia najczęściej jest niewidoczna. Ciemnieje i pokrywa się owłosieniem z upływem lat.

Profilaktyka powstawania przebarwień

Podstawą zapobiegania przebarwieniom jest ochrona przeciwsłoneczna. Podobnie jak w przypadku profilaktyki czerniaka polega na ograniczeniu ekspozycji na promieniowanie słoneczne, stosowaniu kremów z filtrem chroniących przed UVB i UVA (wysokość filtra musi być dobrana odpowiednio do fototypu skóry i intensywności promieniowania)

A jeśli już pojawią się plamy?

Trzeba skonsultować się z lekarzem, który pomoże usunąć istniejące przebarwienia.

Najbardziej popularne jest złuszczanie peelingami chemicznymi. Penetrują one skórę na różną głębokość. Niektóre z nich docierają nawet do górnych warstw skóry właściwej. Można też próbować usunąć powierzchniowe plamki peelingiem mechanicznym, robiąc mikrodermabrazję. Kolejnym sposobem jest naświetlanie laserem lub IPL. Na skórę nakłada się także substancje rozjaśniające. Wybielają plamy albo hamują syntezę melaniny, by nie dopuścić do ich powstawania.

W zależności od rodzaju przebarwienia i głębokości zmian lekarz dobiera odpowiednią metodę.

Peelingi chemiczne

  • Hydroksykwasy:
    • Alfa - hydroksykwasy (np. glikolowy, mlekowy, cytrynowy, szczawiowy)- kwas glikolowy stosowany jest najczęściej; oprócz poprawy kolorytu skóry, przyspiesza odnowę komórkową, usuwa nadmiar martwych komórek naskórka, "otwiera" warstwę rogową naskórka dla innych składników zawartych w peelingach i kosmetykach, redukuje zmarszczki, poprawia nawilżenie i fakturę skóry,
    • Beta - hydroksykwasy (np. salicylowy zawarty w płynie Jessnera) - stężenia 3-5% kwasu salicylowego powodują złuszczanie naskórka,
    • Wielohydroksykwasy (np. glukonolakton, kwas laktobionowy, mleczan kwasu glukonowego) - dają lepsze efekty kliniczne u osób z wrażliwą skórą, w trądziku różowatym, zaburzeniach rogowacenia;
  • Hydrochinon
  • Pochodne witaminy A ( tretionina, isotretionina)
  • Kwas azelainowy

Mikrodermabrazja

to metoda mechanicznego ścierania naskórka z użyciem głowic diamentowych bądź korundu (tlenku glinu).

Cosmelan - najskuteczniejszy do tej pory na rynku zabieg stosowany głównie w leczeniu melazmy

Od niedawna jest dostępny w Polsce (w Europie od kilku lat) zabieg o nazwie Cosmelan, który w około 98% przypadków (na podstawie przeprowadzonych badań) usuwa lub znacznie redukuje przebarwienia, nawet te zadawnione, istniejące wiele lat. Zabieg ten zwęża również pory, reguluje wydzielanie łoju oraz w sposób bardzo wyraźny stymuluje odnowę kolagenu, co objawia się znacznym odmłodzeniem skóry.

Mechanizm działania:

oparty jest na wykorzystywaniu substancji hamujących tyrozynazę, kluczowego enzymu w procesie formacji melaniny (barwnika). Kilka z substancji obecnych w Cosmelan działa przez blokowanie tego enzymu, lub nawet odwraca przemiany metaboliczne w łańcuchu. Cosmelan jest skuteczniejszą kuracją wybielającą w porównaniu do terapii depigmentacyjnych dostępnych obecnie na rynku.Stan skóry poprawia się tydzień po rozpoczęciu kuracji. W zależności od typu skóry leczenie przebiega z różną szybkością. W przypadku ciemnej skóry plamy znikają po 8 do 10 dniach. Pacjent kontynuuje terapię w domu nakładając 3 razy dziennie Cosmelan 2.

Osoby o jasnej karnacji - blondyni i szatyni o jasnych oczach - zanik plam jest obserwowany między 8 a 21 dniem. Pełen efekt zabiegu jest widoczny po miesiącu, ale kosmetyki domowe należy stosować 3 miesiące. Zwykle wykonuje się jeden zabieg.



Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć!

-- Stopka

Konsultacja neurologiczna, badanie emg. www.emg-neurolog.pl

Dr Małgorzata Chlebicka

www.dolcevitacentrum.pl

MEDYCYNA ESTETYCZNA i ANTI - AGING dr Małgorzata Chlebicka Dolce Vita Centrum

ul. Jadźwingów 2 domofon 78 (parter) Warszawa

rejestracja tel. 601870582 

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Poronienie

Poronienie

Dla wielu oczekujących potomstwa kobiet obawa przed poronieniem hamuje ich radość w pierwszym trymestrze ciąży. Niektóre kobiety wstrzymują się nawet z rozgłaszaniem szczęśliwych wiadomości, aż do czwartego miesiąca ciąży.

Kiedy nie należy się denerwować.

Ważne jest, aby rozpoznawać każdorazowy skurcz, ból bo nie muszą one być ostrzeżeniem przed zagrażającym niebezpieczeństwem. Przynajmniej jeden lub wszystkie z podanych poniżej objawów świadczą o prawidłowej ciąży:

  • delikatne skurcze, bolesność lub uczucie ciągnięcia jednej strony lub całego brzucha. Jest to spowodowane rozciąganiem więzadeł powiększającej się macicy. Gdy skurcze są dokuczliwe, ale niezmienne, lub towarzyszy im krwawienie, to nie ma powodu do zmartwienia;
  • możesz spodziewać się plamienia w czasie przypadającej miesiączki, 7 do 10 dni po poczęciu, kiedy maleńka grupa komórek przytwierdzona do ściany macicy zacznie rozwijać się w nowy organizm. Lekkie krwawienie w tym czasie jest charakterystyczne i nie oznacza problemów z ciążą - tak długo, jak nie towarzyszy temu ból podbrzusza.

Jednakże każdy twój niepokój najlepiej wyjaśnić u lekarza. Nic tak nie uspakaja przyszłej mamy jak zapewnienie lekarza prowadzącego.

Prawdopodobne oznaki poronienia

Kiedy natychmiast dzwonić do lekarza?

  • kiedy stwierdzisz krwawienie ze skurczami lub bólem w podbrzuszu;
  • kiedy ból jest intensywny i utrzymuje się ponad jeden dzień, nawet jeśli nie towarzyszy mu plamienie czy krwawienie;
  • kiedy krwawienie jest obfite tak jak miesiączka lub lekkie plamienie utrzymuje się przez więcej niż 3 dni.

Kiedy natychmiast kontaktować się z oddziałem szpitalnym?

  • kiedy w  twoim wywiadzie jest poronienie, a masz krwawienie lub plamienie ze skurczami;
  • kiedy krwawienie jest obfite, że zużywasz kilka podpasek w ciągu godziny, lub gdy ból jest nie do zniesienia;
  • kiedy zauważysz skrzepy krwi lub zaróżowione wydzieliny - co może oznaczać już rozpoczęte poronienie.

Przebyte poronienie jest dla kobiety sytuacją trudną do zaakceptowania, choć zazwyczaj stanowi swoiste błogosławieństwo. Wczesne poronienie jest bowiem naturalna formą mechanizmu selekcji, w którym nieprawidłowo rozwijający się zarodek lub płód jest odrzucany, gdyż najprawdopodobniej byłby niezdolny do przeżycia lub bardzo poważnie uszkodzony.

Utrata ciąży nawet w bardzo wczesnym okresie jest dużym przeżyciem dla kobiety. W przezwyciężeniu trudności może dopomóc szczera rozmowa, poparta wzajemnym zaufaniem, z mężem, lekarzem prowadzącym, przyjaciółmi. W niektórych krajach istnieją instytucje wspierające małżeństwa, które doświadczyły niepowodzenia ciążowego.

Najlepszą metodą leczenia takich kobiet jest zalecenie im ponownego zajścia w ciążę w terminie możliwie bezpiecznym. Zanim jednak kobieta zdecyduje się na ponowne zajście w ciążę, lekarz prowadzący musi przedstawić jej możliwe przyczyny występowania poronienia. Najczęściej poronienie jest pojedynczym incydentem, a jego czynnikami sprawczymi mogą być: nieprawidłowości chromosomalne, infekcje, wpływ pewnych związków chemicznych, albo występuje bez uchwytnych przyczyn i nie powtarza się więcej. Nawykowe poronienia (więcej niż dwa) często związane są z niewydolnością hormonalną ciężarnej lub też matczynym układem immunologicznym, odrzucającym niezgodny antygenowo zarodek lub płód. W obu tych przypadkach odpowiednie leczenie kobiety we wczesnej ciąży często zapobiega nawrotom niepowodzeń.

Większość kobiet, które przeżyły jedno poronienie, nie roni w czasie kolejnych ciąż.



Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć!

-- Stopka

http://poradnikprzyszlejmamy.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Naturalne środki na porost włosów: olejek rycynowy, drożdże, skrzyp polny

Naturalne środki na porost włosów: olejek rycynowy, drożdże, skrzyp polny

Dopóki nie wynaleziono współczesnych specyfików na łysienie i wypadanie włosów ludzkość musiała sobie jakoś radzić z pomocą środków dostępnych w naturze. Naturalne środki na porost włosów znane są z dawien dawna i z dawien dawna wykorzystywane są.... przez współczesną kosmetykę.

Zwróćcie uwagę na etykietki kupowanych szamponów i odżywek do włosów - większość tych współczesnych kosmetyków zawiera również bogactwa natury. Bardzo często występuje w nich skrzyp, pokrzywa, czarna rzepa i wiele wiele innych roślin o naprawdę cudownych właściwościach. Nie musimy więc sięgać po kosmetyki. Jeśli chcemy poprawić stan czupryny możemy się nieco ukierunkować, ukierunkować na naturę i samodzielnie przyrządzać sobie maski (bądź parzyć "suplementy"), dzięki którym nasze włosy odzyskają blask, urodę i wykorzystają cały, dany im naturalny potencjał wzrostu. Pamiętajmy, że dla wzrostu włosów niezmiernie istotne jest to, by od wewnątrz dostarczyć im wszystkich niezbędnych składników odżywczych toteż kluczową rolę i w tym przypadku odgrywa niestety (albo stety) odżywianie.

Jednym z najczęściej wymienianych naturalnych (w miarę naturalnych, w rzeczywistości tworzony jest bowiem syntetycznie) środków na porost włosów jest olejek rycynowy. Współcześnie niektóre osoby sądzą, że właściwości olejku są jednym z mitów. Nieprawda. Świadczy o tym fakt, iż jest on nagminnie wykorzystywany w kosmetyce. Zawierają go między innymi odżywki do włosów, niektóre środki do pielęgnacji skóry, a nawet błyszczyki. Olejek rycynowy rzeczywiście pozytywnie stymuluje porost włosów i można go bezkarnie stosować dla poprawienia stanu własnej czupryny.

Jak działa olejek rycynowy?

Olejek rycynowy wykazuje silne działanie kondycjonujące, regeneracyjne i odżywcze (nic więc dziwnego, że zawierają go odżywki do włosów, choć w szamponach raczej się go nie spotka). Działają tak zawarte w olejku glicerydy kwasowe. W celu zmaksymalizowania działania olejku rycynowego warto przyrządzić z niego maseczkę łącząc z nim (łyżka olejku) dwie łyżki oliwy z oliwek i jedno żółtko. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, nałożyć na skórę głowy i włosy, zabezpieczyć folią a następnie ręcznikiem. Całość zmywamy po kilkunastu minutach, a do ostatniego płukania włosów dodajemy łyżeczkę octu jabłkowego. Włosy poprawią tempo wzrostu a na dodatek staną się lepiej odżywione, elastyczne, sprężyste i lśniące (to ostatnie również dzięki octowi zamykającemu łuski włosów).

Musimy jedynie pamiętać, że olejek rycynowy, ani zaproponowana wyżej maseczka nie działają jak środki na łysienie. Łysienia raczej nie zahamują ani nie sprawią, że przerzedzona czupryna odrośnie (mowa np. o łysieniu męskim). W przypadku łysienia konieczne jest zastosowanie nieco bardziej złożonego preparatu na porost włosów.

Kolejny cudotwórca: skrzyp polny

Skrzyp polny jest bardzo bogatym i łatwo przyswajalnym źródłem krzemu. Krzem natomiast odpowiada za sprężystość i elastyczność skóry, włosów i paznokci. Jest im niezbędny do prawidłowego wzrostu i do utrzymania kondycji. Poza tym skrzyp (i zawarty w nim krzem) poprawia nawilżenie tkanek, również skóry, działa antyzmarszczkowo. Warto więc od czasu do czasu sięgnąć i po tą roślinkę. Dostępna jest w postaci suplementów (typowe suplementy na skórę, włosy i paznokcie) lub w postaci ziół do samodzielnego zaparzania. Napar z jednej łyżki skrzypu po zaparzeniu (zalaniu wrzątkiem i odczekaniu dwudziestu minut) należy przecedzić a następnie wypić. Wystarczą dwie, trzy szklanki dziennie by po kilku - kilkunastu dniach zaobserwować poprawę i to zarówno jeśli chodzi o wzrost jak i o kondycję włosów.

Drożdże - niezbędny dodatek

Drożdże są źródłem cennych witamin z grupy B, w tym kwasu pantotenowego (znanego pod nazwą prowitaminy B5) oraz minerałów takich jak cynk, chrom, żelazo i magnez. Wszystkie te składniki są niezbędne skórze głowy i włosom. Oprócz tego drożdże zawierają białko. Dostarczą więc włosom budulca i składników kondycjonujących i ochronnych. Warto wiedzieć, że drożdże działają też przeciwłojotokowo, a niektórzy sądzą, że nawet obniżają apetyt. Jeśli chcesz wykorzystać drożdże w swojej kuracji na porost włosów (zapewniam że warto) użyj drożdży piwnych - są szlachetniejsze. Jeśli mimo wszystko wolisz drożdże piekarskie sparz je przed użyciem wrzącą wodą lub mlekiem, rozpuść je w nich a następnie wypij. Całkiem łatwo i po prostu.

Jeżeli twoim problemem nie jest chwilowe załamanie kondycji włosów (np. w wyniku osłabienia zdrowia) a borykasz się z łysieniem typu męskiego lub kobiecego opisane powyżej naturalne środki na porost włosów na pewno nie zadziałają tak, jak u innych. W tej sytuacji wykorzystaj raczej profesjonalne preparaty na porost włosów - metody domowe są w tych przypadkach mało skuteczne, choć kto wie, może w twoim konkretnym przypadku i one zadziałają?



Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć!

-- Stopka

Blog o włosach

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

wtorek, 11 stycznia 2011

Jak zapobiegać powstaniu żylaków?

Jak zapobiegać powstaniu żylaków?



Niestety jak każda choroba tak i niewydolność żylna powstaje na bazie predyspozycji genetycznych. Ale to nie musi oznaczać wyroku. Jeśli Twoi rodzice lub dziadkowie cierpieli z powodu schorzeń żylnych, zacznij stosować się do zasad profilaktyki, bo jak w każdej innej chorobie także tutaj ma ona ogromne znaczenie.



Nie zapominaj o działaniach profilaktycznych, nawet wtedy, gdy masz już bardzo przykre, bolesne i utrudniające wykonywanie wielu codziennych czynności przejawy niewydolności żylnej. Prawdopodobnie zdziwisz się, kiedy przekonasz się jak szybko mogą przynieść Ci ulgę. Pomożesz też udzielającemu Ci pomocy lekarzowi i unikniesz groźnych powikłań zdrowotnych.

Obecnie istnieje sporo metod, które pomogą Ci zapobiec rozwojowi żylaków, a także znacząco złagodzić dolegliwości obecne na każdym etapie rozwoju przewlekłej niewydolności żył.

Jak sobie pomóc? Podstawowe zasady profilaktyki.

Zmień swoje nastawienie.
Potraktuj objawy niewydolności żylnej nie jak chorobę. Podobnie nie wpadasz w panikę, gdy pojawia się próchnica w zębach. Robisz wszystko, by jej nie było, ale jeśli już się pojawi, umawiasz się do stomatologa na prosty zabieg, który przywróci uśmiech na Twojej twarzy. Jeśli nie zadbasz o higienę jamy ustnej, nie będziesz poddawać się cyklicznej kontroli, a wynikłe z tego problemy mogą być bardzo poważne. Podobnie jest z niewydolnością żylną. Dbaj o higienę swoich nóg, stosuj się do zasad, które proponujemy i co pewien czas kontroluj stan swoich nóg u lekarza. Obok swojego stomatologa, warto mieć swojego specjalistę od nóg. Coraz więcej jest flebologów, lekarzy którzy specjalizują się wyłącznie w diagnostyce i leczeniu niewydolności żylnej.



Niewydolność żylna to bardzo powszechna dolegliwość. Wiele osób Cię zrozumie, bo ma ten sam problem, dlatego masz prawo być zmęczona i szukać wypoczynku dla swoich nóg.



Żylaki to nie wstyd. Dla większości kobiet nogi są bardzo ważnym elementem urody, świadczącym o ich seksualnej atrakcyjności. Zatem jest im trudno pogodzić się z utratą ich urody. Jednak wiele opisanych tu technik pozwoli ukryć te niedoskonałości.



W pracy poinformuj o swoich kłopotach, byś mogła zadbać o bezpieczeństwo swoich nóg podczas wykonywania obowiązków zawodowych, zwłaszcza tych, które wymagają długotrwałego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej.



Koniecznie wypróbuj terapię uciskową czyli kompresjoterapię. Nie ma lepszej metody na zapobieganie problemom żylnym oraz przeciwdziałanie groźnym powikłaniom. Terapia ta wspomaga również leczenie bardzo poważnych stanów. Poszukaj specjalistycznych wyrobów pończoszniczych: podkolanówek, pończoch lub rajstop. Te profilaktyczne są dostępne w wielu punktach sprzedaży, lecznicze sprzedają apteki, niektóre przychodnie a także sklepy medyczne. Nogi muszą być wymierzone, ponieważ jedynie prawidłowy dobór pozwoli na zniesienie przykrych dolegliwości. Wyroby uciskowe muszą być produkowane z zachowaniem zasady stopniowalności ucisku i zawsze są najciaśniejsze w okolicy kostek. Lecznicze wyroby uciskowe mają 4 klasy ucisku. Od drugiej powinien przepisać je lekarz. Nałóż je rano, gdy masz przed sobą dzień obciążający Twoje żyły (praca na stojąco lub siedząco, mało ruchu). Nałóż je, gdy pojawi się obrzęk. Nie zapomnij o nich, gdy podróżujesz samochodem lub samolotem.



Zastanów się nad zmianą stosowanej dotychczas antykoncepcji bądź hormonalnej terapii zastępczej. To ważne, ponieważ hormony wywierają bardzo duży wpływ na krzepliwość krwi i zwiększają ryzyko zakrzepicy. Ponadto wpływają na stan żył u kobiet, zwłaszcza w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży i w czasie poprzedzającym menstruację. Zwykle obserwuje się wtedy nasilenie objawów niewydolności żylnej. Wiele żylaków powstałych w okresie ciąży cofa się po porodzie a żyły znów odzyskują swoją sprężystość.



Jeżeli w Twojej rodzinie ktoś chorował na zakrzepicę, to podczas wizyty u lekarza, który ordynuje Ci terapie hormonalne poinformuj go o tym. Skonsultuj z nim również tymczasowe odstawienie hormonów przed planowanymi zabiegami na żyłach.



Ruch jest Twoim najlepszym przyjacielem. Pozwala zmniejszyć ilość krwi zalegającej w nogach. Dzięki niemu bóle i obrzęki ustępują. Minimalizuje ryzyko powstania zakrzepów. Wybieraj taką aktywność fizyczną, która najbardziej Ci odpowiada i jest przyjazna dla Twoich nóg. Zwróć tylko uwagę, że nie każdy rodzaj wysiłku Twoich mięśni i jest korzystny dla żył. Skup się na aktywności, która zmobilizuje do pracy mięśnie łydek.

Jeśli masz żylaki, zacznij je leczyć. Jest wiele skutecznych metod pozwalających na usunięcie żylaków.



Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć!

Stopka


Żylaki.med.pl - specjalistyczny portal na temat żylaków i innych chorób żył. Leczenie żylaków, diagnostyka, profilaktyka. www.zylaki.med.pl


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Czy jesteś w ciąży?

Czy jesteś w ciąży?

Czy faktycznie jestem w ciąży? Jest to pierwsze pytanie jakie zadaje sobie przyszła mama, kiedy pojawi się ten czy inny objaw ciąży. Niejednokrotnie mija jakiś czas, zanim zdecydujemy się podjąć jakiekolwiek kroki aby się upewnić, że nasze podejrzenia są trafne. Niestety dokładność różnych testów ciążowych nie jest identyczna, a żaden nie może być doskonały w okresie bardzo wczesnej ciąży, kiedy to kobiety jedynie "czują", że są w ciąży - czasem nawet w parę dni po zapłodnieniu.

Niektóre z objawów ciąży, które zauważysz, mogą sugerować możliwość ciąży, inne prawdopodobieństwo. Żadne z wczesnych oznak ciąży nie są jednak całkowicie pewnym potwierdzeniem.

Możliwe oznaki ciąży:

  • brak miesiączki
  • poranne nudności
  • częste oddawanie moczu
  • opuchnięte piersi, mrowienie w piersiach, przeczulica
  • zmiany zabarwienia błony śluzowej pochwy
  • zaciemnienie obszaru wokół sutka
  • niebieskie i różowe linie na piersiach, a potem i na brzuchu
  • wzmożony apetyt
  • zaciemniona linia od pępka do wzgórka łonowego

Powyższe objawy mogą, ale nie muszą oznaczać ciąży. Takie same objawy mogą mieć inne możliwe przyczyny.

Pierwszym całkowicie pewnym dowodem istnienia ciąży jest bicie serca dziecka, które około 10-12 tygodnia można usłyszeć przy zastosowaniu bardzo czułego aparatu Dopplera.

Pozytywne oznaki ciąży:

  • wizualizacja embrionu (4-6 tydzień po zapłodnieniu)
  • czynność serca płodu (10-20 tydzień w zależności o czułości aparatu)
  • ruchy płodu wyczuwalne poprze powłoki brzuszne (po 16 tygodniu)
 

Skąd wiadomo kiedy nastąpi rozwiązanie?

Życie byłoby zbyt proste gdyby można było określić co do dnia termin narodzin dziecka. Według niektórych opracowań 4 kobiety na 100 rodzą we właściwym terminie.Normalna, pełna ciążą może trwać od 38 do 42 tygodni. Większość kobiet rodzi w granicach 2 tygodni od terminu właściwego.  Data, którą podaje lekarz jest tylko datą przybliżoną. Zwykle oblicza się ją w następujący sposób: do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaje się 7. Od tej daty odliczyć trzeba wstecz 3 miesiące i to jest termin porodu oczywiście rok później. Np. jeżeli pierwszym dniem twojej ostatniej miesiączki był 5 kwietnia, dodajemy do tej daty 7 i otrzymujemy 12. Teraz wstecz trzy miesiące i wychodzi nam przewidywany termin porodu na 12 stycznia następnego roku.  Jeżeli miesiączkujesz regularnie co 28 dni, prawdopodobne jest, że urodzisz w czasie zbliżonym do przewidywanego terminu. Jeżeli Twój cykl miesiączkowy jest dłuższy niż 28 dni, urodzisz prawdopodobnie później niż termin przewidywany, a jeżeli są krótsze - wcześniej.



Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć!

-- Stopka

http://poradnikprzyszlejmamy.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Relaks we własnej łazience

Relaks we własnej łazience

Zima to czas, kiedy wielu z nas brakuje witalności i energii do życia. Szybsze zapadanie zmierzchu i częste zachmurzenie również nie wpływa pozytywnie na nasz nastrój. Po całym dniu spędzonym w pracy, wracając po ciemku do domu jesteśmy zniechęceni i brakuje nam entuzjazmu.

Co zrobić, gdy codzienność sprawia, że popadamy w coraz to bardziej skrajne nastroje, nie możemy znaleźć sobie miejsca, a napięcie i nerwy sięgają zenitu?

Ratunkiem w takiej sytuacji często okazuje się relaksująca wizyta w spa lub w profesjonalnym  gabinecie kosmetycznym. Takie miejsca potrafią skutecznie odprężyć nas i sprawić, ze przez kolejne dni będziemy czuli się "naładowani" energią, bardziej ożywieni i skłonni do działania. Niestety spa i ekskluzywne gabinety kosmetyczne maja jedną zasadniczą wadę: są po prostu drogie i nie każdego stać na takie przysłowiowe luksusy.

Jeśli z różnych względów nie możesz sobie na nie pozwolić, doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się zabiegi pielęgnacyjne wykonywane w zaciszu własnej łazienki. Wystarczy jedynie nutka wyobraźni, by domową łazienkę zamienić w miejsce, które dostarczy nam i relaksującej rozrywki i przyjemności dla sfrustrowanego ciała.

Aby wprowadzić przyjemny nastrój, włącz ulubioną muzykę i zapal kadzidełka. Następnie czas na kąpiel, najlepiej połączony z masażem. Jeśli Twoja wanna nie dysponuje taką opcją, powinnaś wyposażyć się w dobrej jakości maty ozonowe.

Tego rodzaju mata umieszczona w wannie zamieni ją w prawdziwe jacuzzi. Dzięki temu relaksująca kąpiel perełkowa nareszcie będzie w zasięgu Twojej ręki. Warto wspomnieć, że hydromasaż z użyciem maty ozonowej zapewni nam nie tylko pozytywne doznania, ale pozwoli nam czerpać także korzyści z niezwykłych właściwości leczniczych ozonu, który nie od dziś znany jest jako substancja o działaniu profilaktycznym w przypadku wielu chorób.



Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć!

-- Stopka

Ciekawe artykuły, porady, informacje

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Badania prenatalne

Badania prenatalne

Diagnostyka prenatalna.W Polsce w ciągu roku u około 3-5% nienarodzonych dzieci rozpoznaje się wady wrodzone. W chwili obecnej nie istnieje badanie diagnostyczne, które umożliwiłoby w 100% wykluczenie wszystkich chorób płodu. Dostępne są natomiast badania, które mogą określić ryzyko wystąpienia wad.

Do najbardziej skutecznych i polecanych przez lekarzy należy Test PAPP-A wykonywany w pierwszym trymestrze ciąży. W II trymestrze ciąży polecane jest wykonanie Testu Podwójnego lub Potrójnego.

Test PAPP-A jest najbardziej czuły ze wszystkich badań nieinwazyjnych a jego skuteczność w wykrywaniu zespołu Downa (w połączeniu z oceną NT i NB w badaniu USG) ocenia się na 95%. Czułość Testu Podwójnego i Potrójnego ocenia się a ok. 60%. Są one całkowicie bezpieczne dla płodu i matki.

Test PAPP-A, Podwójny i Potrójny są przeznaczone dla wszystkich pacjentek ciężarnych niezależnie od wieku. Ciężarne przed 35 rokiem życia mogą wykonać testy w celu określenia ryzyka wystąpienia wady.

Test PAPP-A wykonywany jest w I trymestrze ciąży pomiędzy 11 a 13+6 dni tygodniem ciąży. Test Podwójny wykonuje się od 14 do 16 tygodnia ciąży. Test Potrójny pomiędzy 15 a 18 tygodniem ciąży. 

Wszystkie trzy testy składają się z dwóch części: badania USG płodu i badania biochemicznego  krwi matki. W badaniu USG oceniany jest wiek ciąży i jej rozwój. W badaniu pomiędzy 11 a 13+6 dni tygodniem ciąży szczególnie zwraca się uwagę m.in. na pomiar warstwy płynu w obrębie szyi płodu tzw. przezierność karkową ? NT i obecność kości nosowej ?NB, które są ważnymi markerami ultrasonograficznymi zespołów genetycznych.Następnie wyniki zarówno biochemiczne jak i ultrasonograficzne łącznie z danymi z wywiadu z pacjentką poddawane są analizie komputerowej za pomocą specjalnych programów, w celu obliczenia ryzyka wystąpienia zespołu Downa, Edwarda i Plateau.

Kto może wykonać powyższe badania bezpłatnie?

Ciężarne, u których:

  • wiek w chwili urodzenia dziecka przekroczy 35 lat
  • stwierdzono nieprawidłowości w badaniu USG sugerujące wystąpienie wady u płodu
  • uzyskano nieprawidłowy wynik badań biochemicznych
  • w poprzedniej ciąży u płodu lub dziecka wystąpiły wady genetyczne
  • stwierdzono aberracje chromosomalne (u ciężarnej lub u ojca jej dziecka)
  • stwierdzono znacznie wyższe ryzyko urodzenia dziecka z wadą(stosowane we wczesnej ciąży leki przeciwpadaczkowe, inne leki i antybiotyki teratogenne, chemioterapia, promienie rtg, wcześniejsze wielokrotne poronienia, ciąża po in vitro)


Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć!

-- Stopka

http://poradnikprzyszlejmamy.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

My się zimy nie boimy-na ratunek zmarzniętym stopom

My się zimy nie boimy-na ratunek zmarzniętym stopom

Od kilku miesięcy pogoda nas nie rozpieszcza. Z utęsknieniem czekamy ciepłych miesięcy kiedy to nałożymy swoje ulubione lekkie sandałki czy klapki... Pomarzyć można... ehh... Trzeba pogodzić się z rzeczywistością... Za oknem świat otulony śnieżną pierzynką a w przedpokoju ciepłe buty... Co zrobić, gdy nasze stopy zmarzną podczas długiego spaceru po mieście czy zabawy na stoku?

Bardzo szybko rozgrzejesz zimne jak lód nogi (brrr), jeśli pobudzisz w nich krążenie. Wypróbuj więc sprawdzone sposoby, które wzmacniają naczynia krwionośne i powodują, że krew szybciej krąży. Dzięki temu nie będą tak szybko marzły.

Po pierwsze ENERGICZNY MASAŻ

Na zimne stopy,które trudno rozgrzać najczęściej narzekają kobiety, które mają niskie ciśnienie krwi. W tej sytuacji pomoże systematyczny "trening"naczyń krwionośnych. Warto wówczas kupić np.specjalną piłeczkę do masażu, może być to jeżyk gumowy, którego koszt wynosi ok. 7 zł. Turlaj ją przez kwadrans dziennie. Można również wykorzystać inne masażery które są łatwo dostępne w drogeriach np. Rossmann czy Natura.

Po drugie ROZGRZEWAJĄCA KĄPIEL

Niezawodnym sposobem na rozgrzanie jest kąpiel stóp z dodatkiem pachnących soli rozgrzewających lub olejków np. cynamonowego czy pieprzowego. Należy pamiętać, że woda nie powinna być jednak cieplejsza niż 38 stopni C. Stopy należy moczyć ok.20 min, następnie bez spłukiwania - tak, aby mikroelementy zawarte w soli miały czas wniknąć w skórę- osusz je i wsmaruj rozgrzewający balsam...

Po trzecie MAŚCI, BALSAMY I SOLE

Zimą warto mieć pod ręką preparaty, które ułatwią i przyspieszą rozgrzanie stóp. Wypróbuj np. Maść Końską Forte. Pomocny również będzie Alpan lub seria preparatów firmy Delia z ekstraktem z imbiru i papryki.

Po czwarte SZCZOTKOWANIE NA SUCHO

Na pobudzenie krążenia w stopach, a tym samym rozgrzanie ich, dobry jest masaż szczotką z prawdziwego włosia. Zacznij od palców, masuj w stronę pięty, najpierw lewą a potem prawą stopę. Gdy poczujesz, że robią się ciepłe, a skóra staje się różowa, wetrzyj rozgrzewający preparat. Wykonuj masaże co dzień, a stopy przestaną Ci marznąć.



Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć!

-- Stopka

superbabkahttp://superbabki.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Dieta najlepszej szansy

Dieta najlepszej szansy

Dziewięć podstawowych zasad zdrowego jedzenia na dziewięć miesięcy.

1. Każdy kęs się liczy.

Masz tylko 9 miesięcy na posiłki i przekąski, aby dać swojemu dziecku najlepszy start w życiu. Spraw aby każdy z nich się liczył.

2. Nie wszystkie kalorie zostały stworzone jako równe.

Na przykład 150 kalorii w pączku nie jest równe 150 kaloriom w bułeczce pełnoziarnistej zasładzanej sokiem. Tak samo 100 kalorii w 10 chipsach ziemniaczanych nie jest równe 100 kaloriom w ziemniaku pieczonym w łupinie. Tak więc wybieraj swoje kalorie uważnie, oddzielając jedną jakość od drugiej.

3. Głodząc siebie, głodzisz swoje dziecko.

Tak jak nie przejdzie Ci nawet przez myśl, aby głodzić swoje dziecko po urodzeniu, nie powinnaś myśleć o głodzeniu go w swoim ciele. Masa Twojego ciała jest bez znaczenia dla płodu czerpiącego z niego życie. Potrzebuje ono regularnego odżywiania w regularnych odstępach. Nigdy, przenigdy nie opuszczaj posiłku-nigdy także nie pość w czasie ciąży.

Jeśli uporczywa zgaga lub ciągłe uczucie wzdęcia psuje Twój apetyt, rozłóż dzienne zapotrzebowanie na 6 małych posiłków zamiast na 3 duże.

4. Skuteczność jest efektywna.

Wypełnij swoje dzienne zapotrzebowanie na pożywienie w najbardziej efektywny sposób w ramach Twego zapotrzebowania na kalorie.

Wybieraj chude mięso zamiast tłustego, chude mleko i produkty mleczne zamiast pełnotłustych, potrawy pieczone zamiast smażonych.

Skuteczność jest także ważna, jeśli masz kłopoty z przyrostem masy ciała. Wybieraj pożywienie w pełni odżywcze i kaloryczne, które mogą zaspokoić Ciebie i Twoje dziecko bez nadmiernego wypełniania Twojego żołądka.

5. Węglowodany są złożonym zagadnieniem.

Niektóre kobiety przejęte zbyt dużym przyrostem masy ciała podczas ciąży błędnie odrzucają węglowodany ze swojej diety. Prawda, że rafinowane i proste węglowodany ( białe pieczywo, biały ryż, ciasta, ciasteczka, cukry, syropy) są odżywczo ubogie - zaspakajają mało ale kalorycznie. Ale nierafinowane i złożone węglowodany (chleb pełnoziarnisty, razowy, brązowy ryż, warzywa, suszona fasola i groch oraz gorące ziemniaki zwłaszcza w łupinach), a także świeże owoce dostarczają niezbędnych ilości witaminy B, minerałów, białka i błonnika. Są one dobre dla Twojego dziecka i dla Ciebie. Zmniejszają nudności i zaparcia, ponieważ są wypełniające, ale nie tuczące.

6. Słodkie nic: nic prócz kłopotów.

Żadna kaloria nie jest tak pusta i zarazem bezwartościowa jak kalorie pochodzące z cukru. Badania wykazują, że cukier może być nie tylko pustą wartością, ale jest także szkodliwy.

Do smacznego i pożywnego zastąpienia substancji słodzących używaj owoców i koncentratów soków owocowych zamiast cukru. Są one mniej więcej tak słodkie jak cukier, a zawierają więcej witamin i składników mineralnych.

7. Dobre jedzenie pamięta, skąd pochodzi.

Wybieraj świeże warzywa i owoce, kiedy jest na nie sezon, lub świeże mrożonki, kiedy tamte są już nieosiągalne. Próbuj jeść trochę surowych warzyw i owoców każdego dnia. Jeśli gotujesz warzywa - to na parze lub lekko podsmażaj, aby zachowały swoje witaminy i minerały. Wybieraj świeże kurze piersi zamiast przetworzonych.

8. Zdrowe jedzenie powinno być sprawą rodzinną.

Spraw, aby pozostali członkowie rodziny byli Twoimi sprzymierzeńcami, i włącz ich do udziału w Twojej diecie. Dzięki temu będziesz miała zdrowe dziecko i lepszą sylwetkę, a domownicy zachowają dobrą formę i kondycję, a także nawyki zdrowego żywienia.

9. Złe nawyki mogą sabotować dobrą dietę.

Najlepsza dieta kobiety w ciąży jest zagrożona, jeśli oczekująca dziecka matka odrzuca uwagi, aby wyeliminować alkohol, tytoń i inne niebezpieczne leki czy narkotyki ze swojego

Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć!

-- Stopka

http://poradnikprzyszlejmamy.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Pierwszy miesiąc ciąży

Pierwszy miesiąc ciąży

Pierwsza wizyta lekarska.Pierwsza wizyta lekarska jest najbardziej wyczerpująca ze wszystkich wizyt w okresie ciąży. Jeżeli nie korzystałaś nigdy z porad lekarza ginekologa musisz wybrać swego lekarz, który będzie prowadził całą ciążę. Najlepiej spytaj mamę, koleżankę lub inną osobę aby poleciły Ci dobrego lekarza położnika. Stwierdzenie, że najlepszą opiekę będziesz miała w prywatnym gabinecie jest dalekie od prawdy. Jeśli ma być dobrze będzie również pod opieką lekarza w przychodni. Każdy lekarz podchodzi do kobiety ciężarnej ze szczególną troską. Praktyka jednego lekarza może się różnić nieznacznie od praktyki innego.

Ogólnie biorąc, badanie powinno zawierać: 1. Potwierdzenie twojej ciąży.

Twój lekarz zechce skontrolować:

  • odczuwane przez ciebie objawy ciążowe i datę ostatniej miesiączki (pierwszy dzień), po to aby określić termin porodu;
  • ocenić twoją szyjkę i macicę dla rozpoznania i określenia przybliżonego wieku ciążowego.

2. Pełną historię.

Żeby zapewnić ci możliwie jak najlepszą opiekę, twój lekarz zechce jak najwięcej dowiedzieć się o tobie. Przygotuj się do tej wizyty, przeglądając domowe notatki i odświeżając swoją pamięć, aby umieć odpowiedzieć na pytania:

  • medyczne dane personalne (choroby przewlekłe, przebyte poważne choroby i operacje, leki, które zażywasz obecnie lub zażywałaś przed zajściem w ciążę, choroby alergiczne, leki, na które jesteś uczulona);
  • wywiad rodzinny (schorzenia genetyczne, choroby przewlekłe występujące w rodzinie twojej i ojca dziecka);
  • wywiad socjalny (wiek, zawód, nawyki, takie jak palenie papierosów, picie alkoholu; uprawianie gimnastyki, dieta);
  • wywiad ginekologiczny i położniczy (wiek, w którym wystąpiła pierwsza miesiączka, długość cyklu miesiączkowego, czas trwania i regularność cykli, przeszłe poronienia, urodzenia żywe, przebieg przebytych ciąż i porodów);
  • czynniki występujące w twoim życiu, które mogłyby mieć wpływ na przebieg ciąży.

3. Pełne badanie lekarskie.

  • badanie serca, płuc, piersi, brzucha;
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi, który jest podstawowym pomiarem kontrolowanym w czasie następnych wizyt;
  • zanotowanie twojego wzrostu i masy ciała;
  • kontrola kończyn pod kątem występowania żylaków i obrzęków, która służy do porównania w następnych wizytach;
  • badanie palpacyjne zewnętrznych narządów płciowych;
  • badanie wewnętrzne pochwy i szyjki;
  • badanie narządów miednicy mniejszej.

4. Grupę testów.

Niektóre testy są wykonywane rutynowo u każdej kobiety ciężarnej; niektóre są wykonywane rutynowo tylko w niektórych regionach kraju lub zalecane przez jednych lekarzy, a przez innych nie; niektóre są wykonywane gdy wymagają tego okoliczności:

  • badanie krwi, aby określić grupę i skontrolować niedokrwistość;
  • badanie ogólne moczu;
  • badanie krwi, określające odporność na taką chorobę jak różyczka;
  • rozmazy cytologiczne PAPA dla wykrycia raka szyjki macicy;
  • test skriningowy w kierunku cukrzycy ciężarnych. (w przypadku skłonności do cukrzycy będziesz musiała być pod opieką poradni cukrzycowej do dnia rozwiązania, a ok. 6 tygodni po porodzie wykonać test kontrolny).

CO MOŻESZ ODCZUWAĆ?

OBJAWY FIZYCZNE:

  • brak miesiączki, chociaż możesz mieć nieznaczne krwawienie w okresie spodziewanej miesiączki lub kiedy jajo płodowe zagnieżdża się w macicy;
  • zmęczenie i senność;
  • częste oddawanie moczu;
  • nudności z lub bez wymiotów i nadmierne wydzielanie śliny;
  • zgaga, niestrawność, wzdęcia;
  • awersja do jedzenia, różne zachcianki;
  • zmiany piersi, pełność, ciężkość, napięcie, przyciemnienie obwódki brodawkowej; gruczoły potowe wokół brodawki stają się wystające, wyglądają jak duże gęsie guzki; pojawia się sieć niebieskich linii występujących pod skórą, które dostarczają krew do rosnących piersi.

OBJAWY PSYCHICZNE:

  • niestałość porównywalna do objawów przedmiesiączkowych, na którą może się składać drażliwość, zmiany nastroju, nieracjonalność, płaczliwość;
  • niepokój, strach, radość, podniecenie - jedno lub wszystkie z powyższych.


Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć!

-- Stopka

http://poradnikprzyszlejmamy.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Jak pozbyć się zbędnych kilogramów

Jak pozbyć się zbędnych kilogramów

Masz kilka centymetrów za dużo w pasie? Nie jesteś do końca zadowolony ze swojej sylwetki? Nie jesteś sam. Rozejrzyj się dookoła ilu jest takich jak Ty. Chcesz to zmienić? Czytaj dalej. Jeśli nie, szkoda Twojego czasu na dalszą lekturę.

Nasza cywilizacja cały czas się rozwija a wraz z nią nasze życie nabiera tempa. Czasy domowych obiadów i rodzinnych spotkań przy stole odchodzą w zapomnienie. Nadeszła era McDonalda, KFC i innych restauracji czy barów serwujących "szybkie jedzenie". W drodze z jednego spotkania na drugie często korzystamy z ich usług. Nie zastanawiamy się nad tym co spożywamy. Liczy się szybkie zaspokojenie głodu i dostarczenie odpowiedniej ilości pożywienia.

W chwili gdy odbieramy z pralni ubranie i okazuje się, że wchodzimy w nie z pewnymi problemami, wyjaśniamy sobie, że pewnie skurczyło się w praniu. Prawda jest taka, że nie skurczyło się, tylko zgromadziliśmy na swoim ciele dodatkowe centymetry tkanki tłuszczowej.

Jeśli mamy dość samozaparcia i silnej woli to czasami zwrócimy uwagę na to co jemy lub nawet odwiedzimy najbliższą siłownię. Niestety nasz zapał zanika równie szybko jak się pojawił. Nie ma natychmiastowych efektów, nie ma też motywacji. Kółko się zamyka i nadal w drodze między spotkaniami zajadamy się fast foodami.

Wyjście z tej sytuacji jest bardzo proste. Należy zwracać większą uwagę na to co jemy i kiedy jemy. Nasz organizm jest jak super komputer. Wysyła nam sygnały, które powinniśmy odczytywać i odpowiednio na nie reagować.

Trzech największych wrogów naszego organizmu.

  • sól

Nie jest tajemnicą, że sód źle wpływa na nasz układ ciśnieniowy. Należy więc używać jej jak najmniej. Nie musimy dodatkowo solić naszych potraw. Soli jest w nich wystarczająco dużo. Sprawdź skład pierwszej lepszej wędliny, którą spożywasz. Zwróć uwagę na zawartość mięsa.

  • cukier

Drugim w kolejce jest cukier. Pod każdą postacią. Ciastka, cukierki, czekoladki itd. Nie muszę tłumaczyć, że ich spożywanie wiąże się z nadmiarem tkanki tłuszczowej w naszym organizmie.

  • biała mąka

Trzeci składnik naszego pożywienia, który należy wyeliminować to biała mąka. Generalizując, produkty z niej wytworzone nie posiadają żadnej wartości odżywczej dla naszego organizmu.

Cała tajemnica. Jeśli chcesz zgubić zbędne kilogramy zacznij od wyeliminowania ze swojego pożywienia powyższych składników. Na sam początek. Jedz tylko wtedy gdy jesteś głodny. Zamiast cukierków zacznij jeść świeże owoce i warzywa. Pij dwa litry wody dziennie i ciesz się efektami, które osiągasz.



Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć!

-- Stopka

Marcin Denisiukmarcindenisiuk.pl celoosiagacz.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Objawy anginy

Objawy anginy

Angina to zapalenie migdałków podniebnych, które wywoływane jest przez bakterie oraz wirusy. Jeśli chodzi o zakażenia wirusowe, to choroba widoczna jest już po jednym dniu od momentu zakażenia.

Objawy są bardzo podobne do tych, które obserwujemy w przypadku zwyczajnego przeziębienia. Wtedy właśnie pojawiają się stany podgorączkowe, a także migdałki stają się dużo bardziej powiększone. W przypadku zauważenia takich objawów wystarczy podawać tabletki do ssania, a dodatkowo stosować również znane sposoby domowe np. okłady na szyje połączone z kilkudniowym wypoczywaniem w łóżku.

Tymczasem choroba paciorkowa pojawia się po minimum od dniach od zarażenia. Jej objawami są przede wszystkim bóle głowy oraz ogólne osłabienie, przez co człowiek czuje się fatalnie. Bardzo szybko rośnie wtedy temperatura, która potrafi w czasie kilkudziesięciu minut osiągnąć nawet 40 stopni Celsjusza. Dodatkowo, objawom mogą towarzyszyć bóle mięśni oraz stawów. W przypadku dzieci objawy będą szczególnie szybko zauważalne.

Dzieci narzekają na bóle gardła, a szczególnie dokuczliwe staje się wtedy połykanie. Ból potrafi promieniować nawet do uszu. Kiedy choroba staje się coraz bardziej zaawansowana, migdałki rosną i zaczynają coraz bardziej przeszkadzać. Dzieci wtedy niechętnie patrzą na jedzenie. W momencie, gdy migdałki będą naprawdę duże, wtedy dzieci mogą mieć problemy nawet z normalnym oddychaniem. Należy wówczas dziecko położyć na plecach - wtedy będzie mu łatwiej. Pozycja powinna być wysoka, a dziecko powinno być ułożone na poduszkach. Wtedy szybko powinna nadejść ulga w chorobie.

W momencie zaobserwowania pierwszych objawów choroby powinniśmy od razu zgłosić się do lekarze pierwszego kontaktu. Nieleczona angina może prowadzić do poważnych powikłań.



Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć!

-- Stopka

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

5 kluczy jak rzucić palenie

5 kluczy jak rzucić palenie

Jeśli jesteś palaczem i chcesz zerwać z nałogiem to powiem Ci, że nie ma nic prostszego. Rzucenie palenia jest znacznie łatwiejsze niż jego nauka. Jak to zrobić? Chcesz zerwać z nałogiem? Czytaj dalej. Jeśli nie jesteś pewien, zamknij ten artykuł. Szkoda Twojego czasu na dalszą lekturę.

Przypomnij sobie ile kosztowała Cię nauka palenia. Czy pierwszy papieros Ci smakował? Pewnie, że nie. Był wstrętny. Doskonale pamiętam swoje początki. Pierwsze podpalania zaczęły się w siódmej klasie podstawówki. Był to bardziej szpan niż potrzeba. Razem z kolegami popalaliśmy na przerwach. Nie można było mówić o nałogu. Z tego co pamiętam to nawet się nie zaciągałem. Była to już "wyższa szkoła jazdy w paleniu" zarezerwowana dla starszych kolegów.Kolejne podejście do palenia to właśnie szkoła średnia. Palenie było niemal obowiązkowe. Wiązało się z prestiżem. "Koty" nie miały lekkiego życia w latach mojej młodości. Zjawisko fali w szkołach średnich było wciąż żywe. Osobiście miałem kilku starszych kolegów. Mogłem jako jeden z niewielu pierwszoklasistów palić z nimi w toalecie. Inni nie mieli nawet prawa o tym pomyśleć. Pozostawały im krzaki poza terenem szkoły. O ile w lato było to miejsce bardziej sympatyczne niż ciasna zadymiona toaleta, o tyle w zimę już nie koniecznie. Tak się to wszystko rozpoczęło. Najpierw paliłem tylko w szkole. Po lekcjach nawet nie myślałem o papierosach. Człowiek nauczył się zaciągać dymem i tak poleciało. Najpierw chodziło o prestiż a później, po prostu poleciały kolejne dni, miesiące i lata.Miałeś tak samo? Pewnie scenariusz był bardzo podobny. Większość palaczy zaczyna w ten sposób. W chwili obecnej mogę Ci powiedzieć, że nie palę. Chcesz wiedzieć jak to zrobiłem?Proszę bardzo. Okazuje się, że rzucenie papierosów jest bardzo proste. Jest to przysłowiowa bułka z masłem w porównaniu z tymi katorgami, przez które przechodziliśmy w trakcie nauki palenia.

Oto 5 kluczy do rzucenia palenia.

  1. Musisz podjąć decyzję, że chcesz rozstać się z nałogiem. Nie możesz się wahać i musisz być w 100% przekonany co do trafności swojej decyzji. Weź za nią całkowitą odpowiedzialność na siebie.
  2. Nigdy nie wycofuj się z raz podjętej decyzji. Bądź konsekwentny w swoim działaniu. Skoro postanowiłeś rozstać się z nałogiem to trwaj w swoim postanowieniu.
  3. Niczego nie żałuj.Nigdy, ale to przenigdy nie możesz dopuścić do siebie myśli, że brakuje Ci palenia. W słabszych chwilach możesz pomyśleć sobie ile zdrowia i pieniędzy utraciłeś będąc w szponach nałogu.
  4. Zastąp negatywne uczucia pozytywnymi. Nie myśl o tym, że byś zapalił papierosa. Ciesz się życiem i faktem, że już nie palisz. Zapisuj sobie te dni.
  5. To Ty i nikt więcej jest Panem Twojego życia. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że nikt inny tylko Ty jesteś odpowiedzialny za wszystko co robisz i jak wygląda Twoje życie. Jeśli palisz to tylko dlatego, że taką podjąłeś decyzję. Nikt nie jest w stanie Cię zmusić do palenia papierosów. Nikt nie przykładał Ci broni do skroni i nie kazał palić. Sam to uczyniłeś. Sam męczyłeś się w latach młodości. Sam podjąłeś decyzję o tym, że chcesz to robić. Teraz zrób dokładnie to samo tylko w odwrotną stronę. 

Nie używaj żadnych plastrów czy innych cudownych środków zawierających nikotynę. To tak jakbyś podawał alkoholikowi setkę wódki w nadziei, że to go uleczy i przestanie pić. Samo uzależnienie fizyczne od nikotyny trwa 30 minut, licząc od momentu zgaszenia ostatniego papierosa. Po upływie tego czasu nie ma już mowy o uzależnieniu fizycznym organizmu. Pozostaje jedynie uzależnienie psychiczne, które sami "nakręcamy". Skoro tak jest to nie róbmy

Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć!

-- Stopka

Marcin Denisiuk
http://www.marcindenisiuk.pl  / http://www.celoosiagacz.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.