Czy jesteś w ciąży?
Czy faktycznie jestem w ciąży? Jest to pierwsze pytanie jakie zadaje sobie przyszła mama, kiedy pojawi się ten czy inny objaw ciąży. Niejednokrotnie mija jakiś czas, zanim zdecydujemy się podjąć jakiekolwiek kroki aby się upewnić, że nasze podejrzenia są trafne. Niestety dokładność różnych testów ciążowych nie jest identyczna, a żaden nie może być doskonały w okresie bardzo wczesnej ciąży, kiedy to kobiety jedynie "czują", że są w ciąży - czasem nawet w parę dni po zapłodnieniu.
Niektóre z objawów ciąży, które zauważysz, mogą sugerować możliwość ciąży, inne prawdopodobieństwo. Żadne z wczesnych oznak ciąży nie są jednak całkowicie pewnym potwierdzeniem.
Możliwe oznaki ciąży:
- brak miesiączki
- poranne nudności
- częste oddawanie moczu
- opuchnięte piersi, mrowienie w piersiach, przeczulica
- zmiany zabarwienia błony śluzowej pochwy
- zaciemnienie obszaru wokół sutka
- niebieskie i różowe linie na piersiach, a potem i na brzuchu
- wzmożony apetyt
- zaciemniona linia od pępka do wzgórka łonowego
Powyższe objawy mogą, ale nie muszą oznaczać ciąży. Takie same objawy mogą mieć inne możliwe przyczyny.
Pierwszym całkowicie pewnym dowodem istnienia ciąży jest bicie serca dziecka, które około 10-12 tygodnia można usłyszeć przy zastosowaniu bardzo czułego aparatu Dopplera.
Pozytywne oznaki ciąży:
- wizualizacja embrionu (4-6 tydzień po zapłodnieniu)
- czynność serca płodu (10-20 tydzień w zależności o czułości aparatu)
- ruchy płodu wyczuwalne poprze powłoki brzuszne (po 16 tygodniu)
Skąd wiadomo kiedy nastąpi rozwiązanie?
Życie byłoby zbyt proste gdyby można było określić co do dnia termin narodzin dziecka. Według niektórych opracowań 4 kobiety na 100 rodzą we właściwym terminie.Normalna, pełna ciążą może trwać od 38 do 42 tygodni. Większość kobiet rodzi w granicach 2 tygodni od terminu właściwego. Data, którą podaje lekarz jest tylko datą przybliżoną. Zwykle oblicza się ją w następujący sposób: do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaje się 7. Od tej daty odliczyć trzeba wstecz 3 miesiące i to jest termin porodu oczywiście rok później. Np. jeżeli pierwszym dniem twojej ostatniej miesiączki był 5 kwietnia, dodajemy do tej daty 7 i otrzymujemy 12. Teraz wstecz trzy miesiące i wychodzi nam przewidywany termin porodu na 12 stycznia następnego roku. Jeżeli miesiączkujesz regularnie co 28 dni, prawdopodobne jest, że urodzisz w czasie zbliżonym do przewidywanego terminu. Jeżeli Twój cykl miesiączkowy jest dłuższy niż 28 dni, urodzisz prawdopodobnie później niż termin przewidywany, a jeżeli są krótsze - wcześniej.
Zobacz: Jak można jeść wszystko i nie tyć!
-- Stopka
http://poradnikprzyszlejmamy.blogspot.com/
Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz